طراحی و ساخت لیزر بخار مس با سیستم خنک کن هوا
ساعت ٥:۳٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۳٠ آذر ،۱۳۸٦  

یک دانشجوی فیزیک دانشگاه صنعتی شریف در تحقیقات پایان نامه‌اش به طراحی و ساخت لیزر بخار مس با سیستم خنک کن هوا موفق شد.

به گزارش خبرنگار «پایان‌نامه» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این لیزر که توسط محمد واحدی در این تحقیق لیزری ساخته شده است، بدون استفاده از سیستم خنک کن آب که نیاز به ژاکت گران قیمت استیل دارد، صرفا با گردش هوا خنک می‌شود؛ بنابراین گذشته از کاهش شدید قیمت به دلیل استفاده از قطعات ساده مثلا آلومینیوم به جای استیل و پیرکس به جای کوارتز و همچنین استفاده از منبع تغذیه طراحی شده بسیار ساده و در عین حال کاملا کارا، زمان آغاز لیز نیز در این لیزر به حدود 20 دقیقه کاهش یافته است.

لیزر بخار مس یکی از قویترین و پربازده‌ترین لیزرهای مرئی است که به علت طول موج‌های نوسانی سبز و زرد و توان‌های خروجی زیادش در کاربردهای تحقیقاتی، صنعتی و درمانی مورد توجه خاص است.

به گفته پژوهشگر، در این تحقیق اثر هیدروژن نیز بر لیزر طراحی شده بررسی و افزایش توان خروجی و بهبود مشخصات کاری لیزر مشاهده شد. همچنین برای دستیابی به توانهای بالا در لیزرهای بخار مس با قطر کوچک نیز می‌توان از دو یا چند تیوب لیزری در آرایش نوسانگر و تقویت کننده استفاده کرد اما در عین حال فرایند همزمان‌سازی بین تیوب‌ها مشکل و حائز اهمیت می‌باشد.

اعمال میدان مغناطیسی نیز می‌تواند سبب افزایش توان خروجی شود در اثر میدان مغناطیسی نیروی F=J*B بر پلاسمای گاز وارد می‌شود و چون این نیرو در راستای سمتی می‌باشد سبب چرخش پلاسما می‌شود.

چرخش گاز جایگزینی ذرات گرم اطراف محور با ذرات سرد اطراف دیواره تیوب و این امر کاهش جمعیت اتم‌های مس در تراز پایین (شبه پایدار) را سبب می‌شود؛ بنابراین با اعمال میدان مغناطیسی جمعیت معکوس و در نتیجه توان خروجی لیزر افزایش می‌یابد.


کلمات کلیدی:
دانلود کتاب تخصصی مهندسی اپتیک ولیزر
ساعت ٥:۳٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٩ آذر ،۱۳۸٦  

دانلود کتاب تخصصی مهندسی اپتیک ولیزر

 

بازم سلام .امیدوارم که خوب باشید.

برای این بار قصد دارم که لینک دانلود یک کتاب تخصصی در زمینه مهندسی اپتوالکترونیک را که برایتان در یک سایت آپلود کرده ام را قرار دهم. امیدوارم که آن را دانلود کرده ونهایت اسنفاده را از آن ببرید.

اسم کتاب هست : نانو ساختارهای نیمه هادی برای کاربردهای اپتوالکترونیک

        Semiconductor Nanostructures for Optoelectronic Applications

این کتاب از انتشارات Artech House, Inc. است و دارای  435 صفحه است وبه صورت pdf بوده وحجمی حدود 7.7 mg   است.

لینک دانلود کتاب

 

لطفا رسم امانت داری را رعایت فرمائید.

 

اگر فکر میکنید آموزگارتان سخت گیراست، در اشتباه هستید پس از استخدام شدن متوجه خواهید شد که رییس شما سخت گیرتر از آموزگارتان است، چون امنیت شغلی آموزگارتان را ندارد.

بیل گیتس


کلمات کلیدی:
ساخت سیستم هشداردهنده پدافند لیزری
ساعت ٥:۳٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۸ آذر ،۱۳۸٦  

ساخت سیستم هشداردهنده پدافند لیزری

برای نخستین بار در خاورمیانه، مراحل طراحی و ساخت سیستم هشداردهنده پدافند لیزری، روز شنبه همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه صنعتی مالک اشتر و دومین روز از هفته دفاع مقدس، با حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به اتمام رسید.

به گزارش اداره تبلیغات دفاعی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، سردار مصطفی محمد نجار در آیین افتتاح این پروژه گفت: با بهره برداری از سیستم هشداردهنده لیزری که مراحل تحقیق، طراحی و ساخت آن در دانشگاه صنعتی مالک اشتر انجام شده است، توانمندی دفاعی نیروهای مسلح بویژه در نبرد نامتقارن، به نحو چشمگیری افزایش می یابد. وی، توسعه فناوری‌های پیشرفته با کاربرد دفاعی براساس الگوی مدرن، کارآمد و بومی متناسب با الزامات ملی و منطقه ای را از راهبردهای اصلی این وزارتخانه برشمرد.

وزیر دفاع افزود: سلاحی که امروز شاهد افتتاح آن هستیم، درهمین چارچوب و با رویکرد پژوهش خلاقانه و اصیل، در دانشگاه صنعتی مالک اشتر طراحی و ساخته شد.

سردار نجار، موفقیت‌های چشمگیر و خیره کننده صنایع دفاعی در طراحی و تولید تجهیزات و امکانات دفاعی را که نمونه‌هایی از آن در رزمایش‌های اخیر سپاه و ارتش، با موفقیت به بهره برداری رسید را حاصل تجربیات گرانسنگ دفاع مقدس دانست.

نجار افزود: اقتدار امروز، حاصل حماسه آفرینی، تلاش علمی وعملی، ابتکار و خلاقیت پیشتازان عرصه‌های ایثار، علم و سازندگی است. وزیر دفاع در تشریح پروژه افتتاح شده، اظهارداشت: اساتید و محققان دانشگاه صنعتی مالک اشتر وزارت دفاع، با بومی سازی دانش و فناوری بسیار پیشرفته سیستم هشداردهنده لیزری، سامانه پدافندی کشور را قادر خواهند ساخت، انواع موشک، بمب و گلوله‌های هدایت شونده لیزری را منحرف کند.

وی تاکید کرد: امروز صنایع دفاعی به عنوان مظهر اقتدار ملی از چنان صلابت، رشد و بالندگی برخوردار شده است که قادرند تمام نیازمندیهای نیروهای مسلح به فناوری و تجهیزات پیشرفته را تامین کند.

وزیر دفاع افزود: امروز دانشگاه صنعتی مالک اشتر با الهام از تدابیر و رهنمودهای فرماندهی کل قوا به عنوان مغز متفکر و پشتوانه بزرگ علمی، پژوهشی صنایع دفاعی و از پیشتازان توسعه علمی و صنعتی کشور است. سردار سرتیپ پاسدار نجار در پایان سخنان خود، با بیان اینکه اقتدار دفاعی کشور ناشی از اقتدار علمی است، بر حمایت همه جانبه از تحقیقات، توسعه همکاری با مراکز دانشگاهی، جذب نخبگان علمی، توسعه کاربرد فناوری-‌های نرم تاکید کرد.

منبع : سایت بازتاب
کلمات کلیدی:
 
ساعت ٥:۳٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ آذر ،۱۳۸٦  

سلام به همه دانش پژوهان عزیز

این بار برایتان یک مقاله توووپ آماده کرده ام که ممکن است برای  خیلی از شما علاقه مندان به مبحث لیزر مفید وموثر باشد. مقاله ای که در زیر برایتان آماده کرده ام درباره طراحی و ساخت یک فاصله یاب لیزری  است. که در 2 قسمت قرار داده می شود.

باید متذکر شوم این مقاله را در هیچ جا در اینترنت پیدا نمی کنید واختصاصی این وبلاگ است . ومن آن را به دلیل کاربردی بودن آن برایتان تایپ کردم وحالا در وبلاگ قرار می دهم. امید وارم از خواندن آن نهایت بهره را ببرید.

لطفا در هنگام برداشت مطالب رسم امانت داری را رعایت بفرمائید.

 

طراحی و ساخت یک  فاصله یاب لیزری

به روش  شیفت  فاز برای فواصل کوتاه 5/0 متر تا 10 متر

قسمت اول

چکیده

در مقاله به چگونگی طراحی و ساخت فاصله یاب لیزری به روش فاز می پردازیم . در این از فاصله یاب هااز لیزرها ی cw استفاده می شود که پرتو لیزر با موج سینوسی با فرکانس حساب شده ای مدوله می شود.پرتو لیزر پس از برخورد به هدف توسط یک آشکار ساز نوری که معمولا یک فتو دیود می باشد آشکار می شود. از روی اختلاف فاز میان دو موج سینوسی یعنی پرتو خارج شده از لیزرو پرتو ورودی به فتودیود وکالیبره کردن آن می توان فاصله را بدست آورد.اندازه گیری فاصله به روش فاز در محدوده فواصل زیر 10 متر ملاحظات فرکانس بالا ومشکلات آن را می طلبد که از جمله آنها داشتن SNR (نسبت سیگنال به نویز    signal-to-noise ratio ) مناسب در گیرنده در فرکانس مدولاسیون می باشد. اگر SNR از حدی پایین تر باشد خطای انداه گیری زیاد می شود و اگر دامنه سیگنال در گیرنده از حدی بالاتر رود به علت اعوجاج هارمونیکی واشباع رفتن المان های اکتیو دقت از دست می رود.

فاصله یاب لیزری کاربرد های زیادی در سیستم های هوشمند اعم از صنایع نظامی وغیره دارد از جمله : مکان یاب یک جسم ثابت یا متحرک توسط یک جسم متحرک نزدیک به آن ، عمق یابی سیلوها ، اندازه گیری سطوح مایعات مذاب در ریختگری یاذوب فلزات ، کنترل ترافیک ، حمل وتخلیه باردر بنادر و....

 

مقدمه

در حالت کلی روش های اندازه گیری فاصله با لیزررا می توان به سه دسته عمده تقسیم کرد :

روش زمانی

روش هندسی

روش تداخل سنجی

در روش هندسی فاصله از روی یک یا چند تصویر از صحنه سه بعدی بدست می آید که این روش هم به دو صورت انجام می شود : یکی بینایی استریواسکوپی و دیگری روش نوراکنی .در روش استریواسکوپی از یک صحنه ازدو جهت متفاوت تصویر برداری می شود، یک همخوانی در نقاطی از این تصاویر برقرار می شود واز روی تفاوت میان این دوتصویر اطلاعات فاصله بدست می اید.

در روش نور افکنی ، از الگوهای مختلف نوری برای روشنایی صحنه استفاده می شود.تصاویر بدست آمده در نتیجهء این نورافکنی در بدست آوردن فاصله ما را یاری می کند.چون اطلاعات فاصله به طور داخلی در محل الگوهای نوری در تصاویر کد می شوند ، این روش نسبت به نور بازتابیده حساس نمی باشدوفقط شدت باید ازیک آستانه مطمئن بالاتر باشد ،بنابراین به لیزرهای وات بالا نیازی نمی باشد.اصلی ترین عیب روش هندسی ،مساله تشکیل مناطق سایه است که از عدم تطبیق گیرنده وفرستنده حاصل می شود.

در روش فاصله یابی به روش تداخل سنجی ایده اصلی براساس تداخل دو یا چند بیم لیزر با طول موج های مختلف می باشد( مانند تداخل سنج مایکلسون یا فابری پروت ). این از فاصله یاب ها دارای دقت خیلی بالا می باشند .ولی معمولا برای اندازه گیری فواصل کوچکتر از نصف طول موج نوری استاده می شود.

روش زمانی به دو روش مجزای پالسی واندازه گیری شیفت فاز تقسیم می شود .روش پالسی به این صورت است که یک پالس کوتاه وپرتوان به هدف شلیک می شود وانعکاس این پالس توسط یک آشکار ساز نوری آشکار می شود. از اختلاف زمان ایجاد شده میان پالس ارسال شده ودریافت شده وکالیبره کردن آن ،فاصله بدست می آید.روش پالسی معمولا برای فواصل طولانی استفاده می شودوازآنجا که پهنای پالس های ارسالی درحد چند نانو ثانیه است لذا پهنای باند گیرنده باید بالا باشد.همچنین ممکن است با کوچکترین تغییر در دامنه سیگنال داده شده به مقایسه کننده ها و یا سطح آستانه ، دچار خطا شویم ولذا دقت آن محدود می شود.

اندازه گیری شسفت فاز میان سیگنال فتوالکتریک آشکار شده در گیرنده وسیگنال سینوسی مرجع (که هم فرکانس می باشند) روش مناسبی برای اندازه گیری فواصل زیر 100 متر می باشد.

 

اصول طراحی

شمای اصول کارکرد یک فاصله یاب لیزری به روش هتروداین در آشکار سازی فازدر شکل زیر آمده است.جریان تحریک لیزر با فرکانس اولیه f= 15 MHz   مدوله می شود. و پرتو لیزر پس از برخورد به هدف توسط یک APD آشکار می شود.اختلاف فاز میان موج سینوسی تحریک لیزر وسیگنال فتوالکتریک در گیرنده متناسب با زمان رفت وبرگشت نور لیزر (tΔ) می باشد.این تناسب را می توان به شکل زیر بیان کرد.

  (2d/c)=2 t 2= ΦΔ

که در آن d فاصله تا هدف است که باید اندازه گیری شود.برای =2π ΔΦ بیشترین فاصله اندازه گیری در فرکانس اولیه f= 15 MHz   به 10 متر محدود می شود.

ادامه دارد .....

 

خطا پایه موفقیت است و وسیله ای است که با آن می توان به موفقیت رسید


کلمات کلیدی:
بازی
ساعت ٥:۳٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٦ آذر ،۱۳۸٦  

باز هم سلام

 

این بار یک بازی جالب در یکی از وبلاگها دیدم که خیلی خوشم اومد.یک بازی در رابطه با لیزر .جالب چون اولا کم حجمه ودوما در مورد لیزر اطلاعات عمومی خوبی دارد .امیدوام که لذت ببرید.

 

لینک دانلود


کلمات کلیدی:
دانلود مقاله 2
ساعت ٥:۳٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٥ آذر ،۱۳۸٦  

سلام به همه بازدیدکنندگان علاقه مندان و دانشجویان مهندسی اپتیک ولیزر

 

دوباره چند مقاله خوب وتخصصی  در زمینه رشته اپتیک ولیزر را تهیه وآماده کرده ام تا شما از آن استفاده کرده وبهره ببرید

وبه دانش وعلم خود بیفزایید.لطفا اگر مقاه یا مقاله یا پژوهش جالب ومرتبط با رشته اپتیک ولیزررا دارید دراختیار دیگران هم قرار دهید تا بقیه هم از آن هم بهره ببرند.چون ذکات علم نشر آن است.

در این وبلاگ می توان مقالات وپژوهش ها واخبار خود را با نام خودتان منتشر کنید.تا ضمن کمک به دیگران سعی کرده باشیم یک مجموعه غنی وپربار را از لحاظ علمی وتخصصی تهیه وگرداوری کرده باشیم ،تا ضمن معرفی رشته مهندسی اپتیک ولیزربه صنعت وجامعه ،این رشته وکاربردهای وسیع آن را به دیگر علاقه مندان ودانشجویان ومحققین وسایر علم دوستان را به آنها شناسانده ومرفی کنیم.

 

-1تحلیل و مقایسه تلفات تارهای حفره‌دار ساخته شده با روش ضریب شکست موثر

ف. ا. سراجی، م. رشیدی، م. کریمی،
یازدهمین کنفرانس سالانه اپتیک و فوتونیک ایران، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، بهمن 1383.

2- طراحی و شبیه‌سازی عوامل تاثیرگذار بر پاشندگی مد قطبش (PMD) در یک پیونده مخابرات نوری

 س. ع. مرتضوی، ا. پارسا، ف. ا. سراجی، ن. گرانپایه، 
دوازدهین کنفرانس مهندسی برق(
ICEE 2004)،‌ مشهد، ایران، 1383اردیبهشت .

3- آنالیز و بررسی پاشندگی موجبری فیبر نوری چند لایه

ت. پاکیزه ،‌ م. ص. ابریشمیان، ن. ا..  گرانپایه،
دوازدهین کنفرانس مهندسی برق(ICEE 2004)،‌ مشهد، ایران، 1383اردیبهشت .

4-استفاده از فتورزیست در روش Lift-Off برای ساخت موجبر نوری بر روی بستر لیتیوم نایوبیت به کمک نفوذ فلز تیتانیوم

 گودرزی، نصرت ا.. گرانپایه, م. مظفری, ا. عدالتی و ش. مهاجرزاده،
دوازدهین کنفرانس مهندسی برق(
ICEE 2004)،‌ مشهد، ایران، 1383اردیبهشت .

5- ساخت موجبر صفحه ای و تعیین نمایة ضریب شکست آن با تحلیل دو بعدی فریزهای تداخلی

س. م.  ر. سادات حسینی، ا. درودی، م. ت. توسلی و ن. ا.. گرانپایه،
دوازدهین کنفرانس مهندسی برق(
ICEE 2004)،‌ مشهد، ایران، 1383اردیبهشت .

 Numerical Analysis of Multiple Quantum-Well Electroabsorption Optical Modulator

M. H. Sheikhi, S. A. Emamghoreishi, A. Zarifkar, M. K. Moravvej-Farshi,
Proc. of 12th Iranian Conf. on Electrical Engineering, pp. 173-178, 2004
.

The Effect of Grating Structure on Relative Intensity Noise in DFB Laser Diode

E. Mortazy, F. Shahshahani, V. Ahmadi, A. H. Tehranchi and M. K. Moravvej-Farshi,
Proc. SPIE, Fluctuations and Noise in Photonics and Quantum Optics II, Vol.5468, pp.154-164, Spain, May 2004.

The Effects of Noise Amplification and Soliton Generation in Anomalous Dispersion Regime of Optical Fibers

A. H. Tehranchi, N. Granpayeh and E. Mortazy,
Proc. SPIE, Fluctuations and Noise in Photonics and Quantum Optics II, Vol. 5468, pp.82-92, Spain, May 2004.

Steady State Distributed Equivalent Circuit Model for Semiconductor Laser Amplifier

 M. Razaghi, A. Zarifkar, M. Soroosh,
International Conference on Optics and Photonics in Technology Frontier (ICO’04),Tokyo, Japan, July 2004
.

Separate Absorption and Multiplication Avalanche Photodiode Model (SAM-APD) for Circuit Simulation

M. Soroosh, A. Zarifkar, M. Razaghi, and M. K. Moravvej-Farshi,

2nd IEEE-GCC 2004, Manama, Bahrain, 2004.

 

باز هم ازاینکه از این وبلاگ دیدن کرید تشکر می کنم.اگر در موضوع خاصی مقاله ای را نیاز داشتید به من ایمیل بزنید تا درصورت داشتن به شما معرفی کنم.

خوشبختی بر سه ستون استوار است ، فراموش کردن گذشته ، غنیمت شمردن حال و امیدوار بودن به آینده

 


کلمات کلیدی:
تاثیر اشعه فرا بنفش بر روی چشم
ساعت ٥:۳٤ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٤ آذر ،۱۳۸٦  

تاثیر اشعه فرا بنفش بر روی چشم

در پرشکی, پرتو فرا بنفش را به سه باند A,B,C  تقسیم بندی می کنند. زیرا خواص فیریو لوژیکی هر کدام متفاوت است. این تقسیم بندی عبارتند از:

UV-A             320-390 nm

UV-B             280-320 nm

UV-C             180-280 nm

 بیشترین خــطرات بیو اوژیک شناخته شده تشعشع فرا بنفش(UVR) در طول موجهای200-320 nm رخ می دهد.( یعــنی منطقه C (180-280 nm) و منطقه B(280-320 nm) ) این منطقه را Actinicمی گویند. نورخورشــید منبع اولیه اشعه فرابنفش ( UV ) است که می تــــواند به بافت های چشم آسیب برساند. نتایـــج حاصل از بسیاری تحقیقات پیشنــهاد می نـــــماید کـه صــرف نمــــودن ساعات طولانی در زیــر نورخــورشید بــــدون حــفاظت از چــشم ها ( EyePrtection ) شانس توسعـه بیماریهای چــشم را افــــزایش می دهد. تابش گیری از اشعه فــرابنفش موجب اثــــرات زود رس همچــــون قرمزی چشم ( Redness )، ورم ملتحمــه ( کونژنکتیویت Conjunctivitis ) و ورم قرنیــــه ( کراتیت Keratitis ) می گردد. قرمزی چشم در اثر اتساع عروق سطحی ملتحمــه چـــشم ایجاد می گردد. هنگامیکه عروق سطحی مـلتحمــه چشم متسع گردد حجم خود در قسمت سطحی چشم افزایش یافته و موجب قرمزی چشم، احساس گــــرمی در چشم و تــحــریکات چشم می گردد. این عارضـه در اثر تابش اشعه فرابنفش به چشم مــمـــکن است بطـــور زود رس در اثر تابش فرابنفش ایجاد گردد.

 

التهــاب و ورم ملتحمــه و قرنیــه بطــور توام را کراتــــوکونژنکتیویت می گویند. یکی از عوامل ایجادکننده، تابش گیری چشم از تشعشعــــات، از جمله اشعه فرابنفش می باشد، که در آن صورت به آن فتوکراتوکـــونژنــکتیویــت مــی گوینــد. فتوکراتوکونژنکتیویت یک نتیجه آزاردهنده ویژه تابش حاد خورشید به چشم ها می باشد. این مسئله در کــوهستان در هـوای آفـتابی که سطح زمین پوشیده از برف باشد به شدت اتـــفاق می افتد، به همین خاطر به فتوکراتوکونژنــکتیویـت، نابینایی ناشی از برف ( Snowblindness ) مــی گوینـد. نــابینایی ناشـی از برف ضرورتـــاً یک آفتـــاب سوختگی بر روی سطح چشم می باشد ( یعنی قرنیه و ملتحمه چشم ). در نابینایی ناشی از برف سمپتوم ها عبارتند از: قرمزی چشم ها و احساس شن ریزه در چشم ( gritty feeling ) که موجب درد و عدم تحمل نور می گردد. خورشید و برف یک ترکیب ایده آل برای ایجاد نابینایی ناشی از برف می باشد. برف یک مــنـعکس کنــنـده قابل ملاحظه اشعه فرابنفش UVR می باشد و تــرکیب نورخورشید مستقیم و نور بازتاب یافته خورشید از سطح برف برای چشم های بدون مــحافظت یک اثــر مــضاعــف ایــجاد خــواهــد نمـــــود. بنــابرایــن اسکی بازان هنگام اسکـــی بایــستی چشم هایشان را بدقت محافظت نمایند. همچنین افرادی که به مــوج سواری می پردازند، باید از چشم هایشان مـــراقبت نمایند. دز بازتاب شده از سطح آب مـــی تواند اثـــر متشابــــه ای با نور انعکاس یافته از برف داشته باشد.

 

آسیب UVB به چشم ها تجـــمعی است. بنابراین شروع محافـــظت از چشم ها برای مردم در هیچ زمانی دیر نیست. هــــمچنین اشعه فرابــنفش در درازمدت موجب ضـــایعات دیررس شبه ناخنک ( Pinguecula )، ناخنک ( Pterygium )، و آب مــرواریـد ( Cataract ) می گردد. پیش ناخنک ( Pinguecula )، یک بـــــرجستگی ضخیم شده ملتحمــه چشم است که به شکل سه گوش معمولاً در سمت نازال قرنیه واقـع شده است که این سه گوش به سمت نازال و راس آن به سمـــت قرنیه است. در صورتیکـــه پیش ناخنک پیشرفت کند و تا روی قرنیــه پیش رود در آن صورت به ناخنک Pterygium می گویند. پــیش ناخنک و ناخنک به شـــکــل تـــوده های سفیــد یا زرد رنگ بـا عــروق خونی بر روی آنها ظاهــر می شوند. آنها در آب و هــوای حاره و گرم کــه مردم ساعات زیادی را در خارج منزل به سر مــی برند بطــور شایع وجـــود دارند. افراد مبــــتلا تحـت تابش نورخورشید و اثرات مضر اشعه فرابنفـــــش قرار می گیرند. پیش ناخنک معمولاً موجب ســـمپتوم نمی گردد. بطور گهگاه آنها ممکن است موجب تحریک و سوزش چشم گردند یا از نظر ظاهری برای فرد خوشایند نباشد. اگر ناخنک در حال رشد و پیشرونده باشد و یا اگر ضایعه ای نزدیک محور بینایی قرار داشته باشد، یک جراحی ساده جهت برداشتن آن لازم است. متاسفانه عود مجدد ناخنک شایع می باشد بنابراین غالباً همراه جراحی تابش بتا ( Beta Radiation ) نیز بکار می رود تا اعتمال عود مجدد را به حداقل برساند. کاتاراکت نوعــی از آسیــب های چـشمـی است کـــه موجب فقدان شفـافـیت عـــدسی چـشم و در نتــیجــه بـیـنایی مــه آلـود clouding vision می گردد. تصــور بــر ایــن است کــه تابـــش نـــور فرابنفش می تواند منجـــر به تسریـــع در وقـــوع دژنـراسیون مـاکــولایــی وابستـــه به سن age- Related Macular Degeneration گردد. در این خصوص، نظرات متفـــاوتی مطرح است. بر طبق نتایج حاصل از یک مطالــعــه اخیر محققین فرانسوی 2584 فرد ساکن شهر sete را مورد مطالعه قرار دادند. آنها پرسشنامه ای راجع به پرتوگیری از نور ( light exposune ) تهیه نمودند که توسط افراد کامل می گردید و همچنین فتوگرافی به وسعت پنجاه درجه از ته چشم((Fundus این افراد فراهم گردیدتا جهت ارزیابی وجود دژنراسیون ماکولایی ناشی از کهولت AMD(Aging  Macular  Degenertion ) زودرس و دیر رس استفاده گردد.نتایج نشان داد که     AMD به طور معنی دار به پرتو گیری نور بستگی ندارد.آنهایی که گاهی در ساعات فراغت تحت تابش نور خورشید قرار می گیرند و آنهایی که تحت تابش دز خورشیدی زیاد محیط واقع می شوند هر یک خطر کم ناهنجاریهای رنگدانه ای (‍Pigmentary  (AbnormalitiesوAMD  اولیـــــه را نشان می دهند. محققین همچنین در یافتند که آن اشخاص که بطور منظم از عینک آفتابی استفاده می کرده اند آسیب کمتری را در خصوص دروزن نرم (  (Soft  Drusenمی بینند. از آنجائیکه دروزن نرم و ناهنجاریهای رنگدانه ای بدون سمپتوم هستند لذا احتمال تورش(Bias)  -که همراهی و بستگی تغییرات تابش دز خورشید و علائم اولیه AMD را تحت تاثیر قرار دهد- وجود ندارد.بر اساس نتیجه گیری این چنین می توان گفت که این مطالعه از اثر زیان آور تابش نور خورشیددر AMD حمایت نمی کند.همراهی منفی بین تابش خورشیدیفضای باز و علائم اولیه به بررسی ها و مطالعات بیشتری احتیاج دارد.ملانومای داخل چشمی (Iutraocular  (Melanoma یک سرطان چشم می باشدکه تابش گیری زیاد علاوه بر اثرات مخرب دیگراز جمله فتو گراتیت و کا تا راکت می تواند این سر طان چشم را نیر موجب گردد

www.iamp.hbi.ir منبع : سایت 

آنچه هستید شما را بهتر معرفی میکند تا آنچه میگویید

امرسون 


کلمات کلیدی:
دانلود مقاله
ساعت ٥:۳٤ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۳ آذر ،۱۳۸٦  

سلام به همه بازدیدکنندگان علاقه مندان و دانشجویان مهندسی اپتیک ولیزر

 

همواره به عنوان یک دانشجوی مهندسی اپتیک ولیزر وعلاقه مند علم نور (اپتیک ولیزر) با کمبود منبع وتکراری بودن مطالب مواجه بوده ام.وآن چیزی که در اینترنت انتشار یافته اطلاعاتی اولیه ای است که برای تحقیق و پژوهش کافی نیستند.

از این رو سعی کردم در این وبلاگ با معرفی ونوشتن و انتشارمطالب ومقالات وپژوهشهای منتشر شده در اینترنت ،مقالات سمینارها وکنفرانس ها وتحقیقات دیگر دانشجویان در حال تحصیل در این رشته را در اختیار علاقه مندان قرار دهم.تا توانسته باشم خدمتی به علاقه مندان ودانشجویان عزیز کرده باشم.

جهت پیشرفت وارتقاء این وبلاگ به پیشنهادات و گفته های شما عزیزان نیازمندم.

لذا در این سری چند مقاله از کنفرانس های سال 1384 در زمینه مهندسی اپتیک ولیزرکه در کشور برگزار شده است را آماده کرده ام .امیدارم بتوانید استفاده لازم را ببرید.

 

1-ثر فشار هیدرواستاتیک و افزایش دما بر تلفات ریز خمشی فیبر نوری دو لایه

 گ. طوطیان، ف. اسمعیلی سراجی، م. خانلری،
دوازدهمین کنفرانس سالانه ی اپتیک و فوتونیک ایران، شیراز، دانشگاه شیراز، بهمن 1384.

2-اندازه گیری گشودگی عددی و بسامد بهنجار فیبرهای کریستال فوتونی با تحلیل مبتنی بر روش ضریب شکست موثر

م. رشیدی و ف. اسمعیلی سراجی،
دوازدهمین کنفرانس سالانه ی اپتیک و فوتونیک ایران، شیراز، دانشگاه شیراز، بهمن 1384.

3-تعیین شرایط بهینه تولید فیبر نوری پلیمری با مغزی  SAN و غلاف  EVA  28%

 ث. فتح اله نژاد، ن. گلشن ابراهیمی، ف. اسمعیلی سراجی،
دهمین کنگره ملی مهندسی شیمی ایران، دانشگاه سیستان و بلوچستان، 26-24 آبان 1384

4-تعیین پارامترهای ساخت و انتشار فیبر NZDSF با نمایه مغزی پلکانی برای کاهش اثرات غیر خطی

ن. پاکزاد افشار، ف. اسمعیلی سراجی،
دوازدهمین کنفرانس سالانه ی اپتیک و فوتونیک ایران، شیراز، دانشگاه شیراز، بهمن 1384.

5-آنالیز مدار مجتمع اپتو الکترونیکی لیزر نیمه هادی کوک پذیر سه قسمتی DBR با روش تزویج مد

م. ح. یاوری, و. احمدی و ع. ظریفکار ،
مجموعه مقالات سیزدهمین کنفرانس مهندسی برق ایران، جلد 1، صص 64-59، دانشگاه زنجان, زنجان, اردیبهشت 1384.

6-تحلیل و بررسی تزویج کننده های نوری با استفاده از روش انتشار پرتو در حوزه زمان

ت. پاکیزه، ن. گرانپایه و م. ص. ابریشمیان،
مجموعه مقالات سیزدهمین کنفرانس مهندسی برق ایران  (ICEE2005)، جلد 2، دانشگاه زنجان, زنجان, اردیبهشت 1384.

7-طراحی و شبیه‌سازی لینک نوری DWDM با 32 کانال Gbps 2/5 و به طول Km 1000

ع. امامی, ع. پوراسلامی و ع. ظریفکار,
مجموعه مقالات سیزدهمین کنفرانس مهندسی برق ایران، جلد 2، صص 264-270، دانشگاه زنجان, اردیبهشت 1384.

8-مدلسازی رفتار دیود نوری بهمنی با استفاده از شبکه عصبی MLP

م. سروش, ع. ظریفکار و م. ک. مروج فرشی،
مجموعه مقالات سیزدهمین کنفرانس مهندسی برق ایران، جلد 1، صص 53-58، دانشگاه زنجان, زنجان, اردیبهشت 1384.

9-محاسبه بهره و چگالی حامل دینامیکی تقویت کننده لیزر نیمه هادی به روش ماتریس انتقالی

م. رزاقی, ع. ظریفکار و و. احمدی،
مجموعه مقالات سیزدهمین کنفرانس مهندسی برق ایران، جلد 1، صص 102-97، دانشگاه زنجان, زنجان, اردیبهشت 1384.

10-طراحی و ساخت حسگر الکترو اپتیکی ترانسفورماتور ولتاژ نوری با چینش و ساختار جدید

م. مظفری, س. م. فیروزآبادی و ا. گودرزی,
مجموعه مقالات سیزدهمین کنفرانس مهندسی برق ایران، دانشگاه زنجان, زنجان, اردیبهشت 1384.

 

در این جا چند مقاله که توسط مهندسین عزیز ما در زمینه مهندسی اپتیک ولیزر در مقالات وکنفرانس های خارجی ارائه شه است را برایتان می گذارم:

1-Determination of the Refractive Index Profile of Planar Waveguide by Wedge Technique and Chemical Sample Preparation

 

S. M. R. Sadat Hosseini, A. Goodarzi, A. Darudi,

 International Conference on Advanced Optoelectronics and Lasers (CAOL 2005), Yalta, Crimea, Ukraine, September 2005.

2-Exact Measurement of Insertion Loss for Optical Fiber Components

 

A. H. Tehranchi and F. E. Seraji,

International Conference on Advanced Optoelectronics and Lasers (CAOL 2005), Yalta, Crimea, Ukraine, September 2005.

 

بقیه مقالات را در آینده برایتان می گذارم.

سعی می کنم که هر هفته بتوانم چند مقاله را بتوانم برایتان آماده کنم ودر وبلاگ قرار دهم.

موفق وپیروز باشید.

 

 

 


کلمات کلیدی:
 
ساعت ٥:۳٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٢ آذر ،۱۳۸٦  

لیزرهای دیود نیم سانا

لیزرهای دیودی نیم رسانا پرفروشترین نوع لیزر در جهان هستند. این لیزرها اولین بار در سال 1962 ساخته شدند و گفته می‌شود اکنون در مرحله‌ای هستند که از بسیاری جهات قابل قیاس با موقعیت صنعت الکترونیک سیلیسیومی در حدود 25 سال پیش است. بدون تردید نیروی اصلی در پس این پیشرفت ، رشد سریع صنعت مخابرات است، اما ذخیره سازی اطلاعات (خواندن/نوشتن CD ، پویشگرهای رمز میله‌ای) ، اشاره به دور (نشانگرهای لیزری) و کاربردهای ماشین کاری نیز اهمیت روزافزونی یافته‌اند.
طی چند سال اخیر لیزرهای دیودی به توانایی خروجی بالاتر ، ابعاد کوچکتر ، کارایی بالاتر ، اعتماد پذیری بیشتر و از همه اینها مهمتر به پوشش طول موجی پهنتر از IR میانه تا انتهای آبی رنگ طیف الکترومغناطیس ، دست یافته‌اند. برای سالهای متمادی ، دستیابی به منابع نوری تکفام کوک همدوس ، با عملکرد آسان و ارزان از IR میانه تا UV ، هدفی برای متخصصان طبف بینی بوده است. به غیر از طیف بینیهای متداول جذبی و فلوئورسانی ، طیف بینی رامان و بیضی سنجی نیز از لیزرهای دیودی به عنوان منابع نور همدوس بهره‌مند شده‌اند.
به تازگی متخصصان طیف بینی ، فنون با حساسیت زیاد مثل طیف بینی درون حفره را با لیزرهای دیودی ترکیب کرده‌اند. در طیف بینی بنیادی ، کاربرد منابع لیزری جدید به تعیین ساختار رادیکالهای آزاد یا گونه‌های خوشه‌ای عجیب و غریب منجر شده است. برای نظارتهای اتمسفری ، لیزرهای دیودی دمای اتاق که در 8 تا 13µM نشر می‌کنند، پیشرفتی اساسی به سمت بهبود کیفیت هوا هستند.
در پزشکی ، کاربرد لیزرهای دیودی در مقطع نگاری نوری و در تجزیه غیر تزریقی خون ، مثلا پیش بینی سطح گلوکز خون ، تشخیص پزشکی را با انقلابی مواجه کرده است. در صنعت ، حسگرهای شیمیایی ارزان قیمت در کنترل فرآیند اهمیت یافته‌اند، برای کنترل در محل فرآیندهای احتراقی ، آشکار سازی پسماندهای گازی در نقطه تخلیه و کنترل کیفیت در صنایع دارویی و غذایی لیزرهای دیودی دیگری نیز هستند که برای اندازه گیریهای جریان ، شمارش و سنجش ابعاد ذرات سودمندند.

ارتعاشهای خوب

IR میانه، یکی از محدوده‌های طیف الکترومغناطیسی است که لیزرهای دیودی در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند. مطالعه ارتعاشهای بنیادی مولکولها که در این ناحیه اتفاق می‌افتد، تا کنون بر لیزرهای دیودی ساخته شده از نمکهای سرب که با سرمازایی خنک شده‌اند متکی بوده است. با این حال تجهیزات خنک کننده با سرمازایی بر هزینه‌های خرید و عملیاتی چنین لیزرهایی بسیار می‌افزاید. لیزرهای دیودی IR میانه که از ترکیبات همانند ساخته شده‌اند و در دمای اتاق کار می‌کنند، کم کم به عنوان جانشینی برای حسگرهای شیمیایی ارزان مطرح می‌شوند.
گفتنی است این حسگرها برای آشکار سازی اتمسفری و آلودگی و همچنین نظارت بر فرآیندهای صنعتی بکار می‌روند. مثلا ، نیم رساناهایی مانند aLgAssB/iNgAaSb که تا زیر 3000nm کار می‌کنند. دستیابی به اکثر ارتعاشهای کششی C_H را مقدور می‌سازند. نشر لیزر در این طول موجها ، به دلیل وجود گاف نوار باریک که ساختار الکترونی این مواد را می‌سازد، امکان پذیر است. در نتیجه فقط مقدار بسیار کمی انرژی برای ارتقای الکترونها به انرژی بالاتر نوار رسانش ، مورد نیاز است.
با این حال مهیجترین پیشرفت در آشکارسازی IR میانه ، ساخت لیزرهای آبشار کوانتومی (QCL) است. این لیزرها را اولن بار دانشمندان بل لبز - لوسنت در آمریکا در سال 1994 ارائه کردند که با روشی کاملا متفاوت از لیزرهای دیودی نیم رسانای معمول کار می‌کنند. طول موج نوری که آنها نشر می‌کنند به گاف نوار نیم رسانا بستگی ندارد، بلکه بیشتر به ضخامت لایه‌های سازنده نیمرسانا در قطعه وابسته است.

لیزرهای دیودی در عمل

یک لیزر نیم رسانا اساسا از اتصال بین یک نیم رسانای نوع P (غنی از "حفره‌های" مثبت) و یک نیم رسانای نوع n (غنی از الکترونها) تشکیل می‌شود. بر اثر عبور جریان الکتریکی از محل اتصال ، الکترونها و حفره‌ها می‌توانند باز ترکیب شوند که در این فرآیند نور نشر می‌شود. طول موج نشر با گاف نوار ماده نیم رسانایی که دیود را می‌سازد، تفاوت انرژی لازم برای صعود الکترون از نوار انرژی والانس پایینتر به نوارهای رسانش پرانرژی‌تر در بالا تعیین می‌شود. در وسایل ساده با تغییر جریان الکتریکی بکار رفته یا دمای لیزر ، تنظیم طول موج مقدور می‌شود.
با ماده گالیم آرسنید (GaAs) خالص یک طول موجی ساخته شد، اما در عمل به علت نیاز و دشواری در تطابق شبکه ، این امر با محدودیت مواجه می‌شود. لیزرها با هر دو روش رشد همراستای بلور با باریکه مولکولی و رسوب دهی شیمیایی بخار فلز - آلی ساخته می‌شوند. این لیزرها با داشتن 50 درصد تبدیل الکتریسیته به نور ، کارآمدترین نوع لیزرند که در نتیجه باعث کاهش هزینه عملیاتی می‌شود.
هرگاه لایه به اندازه کافی نازک باشند (کمتر از 20nm) مکان الکترونهای نیم رسانا فقط در یک بعد محدود می‌شود: حالتهای انرژی در نوارهای والانس و رسانش کوانتیده شده و فقط ترازهای انرژی معینی مجاز می‌شود. لذا لایه‌های نیم رسانا مانند چاههای کوانتومی خواهند بود و می‌توان آنها را با لایه‌های غیر فعال (غیر لیزر ساز) روی هم چید و لیزرهایی ساخت که قادرند نور خروجی پر توانتری تولید کنند. در این QCL ها ، الکترونها از چند مرحله پی در پی افت انرژی ، می‌گذرند و همزمان با حرکت در نوعی آبشار الکترونی ، فوتون نشر می‌دهند. فاصله نزدیک نوارهای انرژی الکترونی ، نشر نور در گستره IR میانه تا دور را ممکن می‌سازد. چندین گروه پژوهشی ، در حال رقابت برای تولید نوع تجاری QCL در گستره 6 تا 12µm هستند که دریچه مهمی را بر روی نظارت اتمسفری ، خواهد گشود.
در سال 1998 گروه فدریکاکاپاسوازبل لبز - لوسنت تکنولوژی ، لیزری تولید کرد که دارای شبکه بلوری AlInAs/InGaAs با فواصل بین اتمی منطبق با شبکه InP بود و می‌توانست در 8,3µm با توان تپی 180mW در دمای اتاق ، نشر کند. امروزه می‌توان لیزرهایی را که در این محدوده کار می‌کنند از GaAs/AlGaAs تهیه کرد، که هم ارزانترند و هم آسانتر ساخته می‌شوند. هر چند نتایج اخیر گروه کاپاسو در آشکارسازی مقادیر ناچیز گازهایی مانند CH4 ، N2O هنوز به حد حساسیت آشکارسازی لیزرهای نمک سرب ، یعنی در حد ppb یا کمتر ، نرسیده است.
لیزرهای حفره عمودی نشر کننده از سطح (VCSEL) نوعی لیزر جدید هستند. آنها که عمدتا برای مخابرات نوری ساخته شده‌اند، برای کار در طول موج بلند و با خروجی تپی 2,9µm در دمای اتاق ، نیز بکار می‌روند. آنها کیفیت باریکه بهتری ایجاد می‌کنند و از بسیاری از لیزرهای جانشین که در طول موجهای بلندتر کار می‌کنند، آسانتر ساخته می‌شوند. در سال 1997، دیرک رله ، برند زومپف و هاینتس - دتلف کرونفلت ، از دانشگاه صنعتی برلین ، روش دیگری برای تولید تابش IR میانه برای آشکارسازی گازی ، ارائه دادند. آنها در یک بلور AgGaSe2 ، خروجی دو لیزر دیودی IR نزدیک (یکی در 1290µm و دیگری 1572nm) را باهم مخلوط و نوری با فرکانس متفاوت در حدود 7,2µm) 1380cm-1) برای شناسایی SO2 تولید کردند.

 

کنترل در خط

هم اکنون لیزرهای دیودی نیم رسانا در IR نزدیک ، به ویژه در حوالی طول موجهای مخابراتی 1300 و 1550nm ، کاملا توسعه یافته‌اند. بهبود فنون ساخت در حال حاضر به معنی امکان پذیر شدن ساخت لیزرهایی است که در طول موجهای بسیار دقیقی کار می‌کند. مثلا ، لیزرهای پسخوری توزیع یافته (DFB) که معمولا با قرار دادن یک شبکه گزینشگر درون حفره لیزر ، برای صاف کردن طول موجهای مطلوب ، ساخته می‌شوند، به عنوان حسگرهای شیمیایی ارزان قیمت در نظارت بر انتشار آلاینده‌ها و کنترل فرآیند، بالقوه مفیدند.
گروه من در دانشگاهها درزفیید ، برای استفاده از لیزرهای دیودی در کنترل فرآیند در خط از طریق نظارت در محل ، به ویژه در محیطهای خطرناک که در آن باریکه لیزر با استفاده از تار نوری به درون واکنشگاه هدایت می‌شود، فنونی را توسعه داده است. برای کنترل فرآیند و بهبود کارایی ، می‌توان تجزیه سریع محتوی واکنشگاه را به یک حلقه پسخور متصل کرد. با همکاری مارتین پمبل از دانشگاه سالفورد ، توانستیم به واکنشهایی که درون واکنشگاهها به طریق رسوب دهی شیمیایی بخار انجام می‌گیرند نظر بیندازیم. گفتنی است این واکنشها ، فهم مهمی برای تولید بسیاری از پوشش دهیهای ظریف سطحی را فراهم می‌سازند.

 

محدویتهای طیف بینی با لیزر دیودی

یکی از محدویتهای طیف بینی با لیزر دیودی آن است که به علت باریکی گستره تنظیم طول موج ، یک لیزر معمولا فقط می‌تواند یک گونه شیمیایی را شناسایی کند. رانالد هانسون و همکاران در دانشگاه استانفورد با بکار گیری روشی موسوم به تقسیم چندگانه طول موج (WDM) بر این مشکل غلبه کردند و توانستند در یک اتاقک احتراق ، چند گونه مختلف و خواص آنها را مشاهده کنند. روش WDM عبارت است از ارسال همزمان چند طول موج مختلف از درون یک تار نوری. هانسون و گروهش با استفاده از سه لیزر دیودی با تنظیبم جداگانه ، توانستند بطور همزمان غلظت H2O ، O2 و نیز دما و فشار را در شعله H2 _ O2.
مسئله دیگر در آشکار سازی همزمان چند گونه شیمیایی ، احتمال "خط روی خط افتادن" یا تداخل علائم است. دانشمندان CSO Mesure در فرانسه ، برای اجتناب از این مشکل به هنگام اندازه گیری تابش زیر قرمز در فضا ، از یک لیزر دیودی IR نزدیک که روی مقادیر جذبی چرخشی - ارتعاشی C2H2 (در حدود 1530nm) تثبیت شده بود، به عنوان منبع مرجع استفاده کرده‌اند.
کار آنها بخشی از یک پژوهش 5 ساله مربوط به تداخل سنج زیر قرمز ارزیابی اتمسفری (IASI) اما مهندسان مخابرات برای جلوگیری از مشکل خط روی افتادن ، وقتی که چند طول موج مدوله شده کم فاصله در فرکانسهای GHz از درون یک تار نوری ارسال می‌شود، از همین رویکرد استفاده می‌کنند. "قفل کردن" طول موج لیزر روی استانداردهای مولکولی نظیر HCN و C2H2 ، هر گونه تداخل بین علائم مختلف را متوقف می‌کند.

خروجی پر انرژی

 

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در سانتریابارا با استفاده از بلورهای لیتیم نیوبات (LiNbOsub>3) یا پتاسیم فسفات. فرکانسای خروجی از لیزرهای دیودی را در انتهای پر انرژی‌تر طیف الکترومغناطیسی دو برابر کرده‌اند. این کار می‌تواند در ناحیه آبی فرابنفش طیف الکترومغناطیسی ، توانهای خروجی در حد 0,1mW تولید کند. در این طول موجها ، لیزرهای دیودی قادرند عناصری مانند آلومینیم (394nm) ، گالیم (403nm) و ایندیم (410nm) را شناسایی و رشد لایه‌های نیمرسانا ، از جمله ساخت سایر لیزرهای دیودی را تعقیب کنند. در مقایسه با لامپهای کاتد تو خالی متداول که در طیف بین جذب اتمی بکار می‌روند.
لیزرهای دیودی ، کوک پذیرند (شناسایی چند گونه‌ای امکان پذیر می‌سازند)، پر شدت ترند (بنابراین داده‌ها را سریعتر کسب می‌کنند) و کنترل دقیقتری را مقدور می‌سازند. انتهای آبی طیف الکترومغناطیسی ، یکی از فعالترین حوزه‌های پژوهشی درباره لیزرهای دیودی است که در آن ، لیزرهای بر پایه GaN ، شدت و سرعت انتقال داده‌های ذخیره شده را به حداکثر می‌رسانند. برای شیمیدانان ، لیزرهای آبی ، عملا برای دستیابی به گذارهای الکترونی مولکولهایی مانند O3 و NO2 مفید است و به ساخت سیستمهای قابل حمل نظارت اتمسفری می‌انجامد.

 

حسگرهای تار نوری

گسترش سریع صنعت مخابرات ، جدا از کابلهای تار نوری برای انتقال داده‌ها ، به توسعه حسگرهای تار نوری برای ارسال نور به مکانهای دور دست منجر شده است. حسگرهای تار نوری می‌توانند یا ذاتی باشند یا عارضی ، در اولی ، تغییرات در محیط مستقیما بر خواص تار اثر می‌گذارد. مثلا در تنش سنجها ، تار ، تغییر در محیط مستقیما بر خواص تار اثر می‌گذارد. مثلا در تنش سنجها ، تار ، تغییر شکل ناشی از خمش خود را حس می‌کند. بر اثر خم شدن تار ، نور به بیرون از آن نشت می‌کند. از طرف دیگر ، حسگرهای عارضی تغییر محیطی را به تغییر در خواص عبور نور در تار تبدیل می‌کنند.
تارهای نوری بر اساس بازتاب درونی کلی باریکه نور عمل می‌کنند، بنابراین هرگاه ضریب شکست نور در تار تغییر کند، نور می‌تواند به بیرون نشت کند. از این مسئله می‌توانیم برای آشکار سازی تغییر ارتفاع سطح مایع یا برای اندازه گیری با تفکیک پایین فشار درون مایع استفاده کرد. بخشی از میدان الکترومغناطیسی نور لیزر به خارج از تار هم گسترش می‌یابد و مولکولهای در سطح یا نزدیک تار می‌توانند این موج محو شونده را جذب کنند.
در سال 1997، یواخیم کاستز و ماوروس تا که از مؤسسه فرانهوفر در آلمان از این پدیده برای آشکار سازی هیدروکربنها در آب استفاده کردند. روشی که آنها استفاده کردند یعنی تجزیه موج محو شونده با لیزرهای دیودی (Ewald) ، عبارت است از استفاده از تارهای نقره هالید در IR میانه که با فیلم بسیاری نازکی روکش شده است. هیدروکربنها درون این اندود بسپاری نفوذ می‌کنند و از روی جذبهای اثر انگشتی‌شان شناسایی می‌شوند. به علت جذب قوی آب در ناحیه IR استفاده از طیف بینی معمولی عبوری IR امکان پذیر نیست.

 

حکایتهای درونی

طیف بینی جذب درون حفره ای لیزر (Iclas) فناوری حساسی است که طیف بینی سال با لیزرهای گازی بزرگ و لیزرهای رنگینه‌ای بکار برده می‌شده است. این روش شامل تقویت جذب نور لیزر ، با قرار دادن نمونه درون حفره لیزر به جای خارج آن است. فوتونهای لیزر بین دو آینه انتهایی سازنده حفره لیزر به جلو و عقب بازتابیده می‌شوند و عملا طول مسیر جذب را هزاران مرتبه افزایش می‌دهند. پیترتوشک و والری بف در دانشگاه هامبورگ ، از این اصل برای ساختن یک آشکار ساز بسیار کوچک و حساس آلودگی گازی استفاده کرده‌اند.
لیزر دیودی مورد استفاده ، عملا برای تأمین توان لیزر 20cm آنهاست که از یک تار نوری فلوئور و زیرکوناتی دوپه شده با اتمهای پروزئودیمیم و ایتربیم تشکیل شده بود. نور لیزر دیودی در 850nm ، اتمهای دوپه کننده را در تار برانگیخته و نور مرئی نشر می‌کند. گفتنی است همانطوری که که تقویت می‌شود، اگر نمونه یک گاز در یک انتهای حفره در جلوی آینه نیم باز تابیده قرار داده شود، متخصصان طیف بینی می‌توانند طیف جذبی تقویت شده را آشکار کنند.

 

منبع :  سایت   http://www.daneshnameh.roshd.ir


کلمات کلیدی:
دانلود نرم افزار
ساعت ٥:۳٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۱ آذر ،۱۳۸٦  

دانلود نرم افزار

 

نرم افزار معروف رسم و تحلیل نمودارهای علمی     Data Master 2000

به کمک این نرم افزار می توانید نمودارها و منحنی ها را رسم وآنها را تحلیل کنید.این نرم افزار حجمی در حدود 2.4 مگا بایت حجم دارد.

 

لینک دانلود

 

نرم افزار شبیه ساز تداخل امواج در دو و سه بعد   Interference v1.0

به کمک این نرم افزار می توانید تداخل لمواج در 2 بعد و3 بعد طراحی وبررسی کنید وبا موضوع تداخل بیشتر آشنا شوید.این نرم افزار حجمی در حدود 1.14 مگابایت حجم دارد.

 

لینک دانلود

 

نرم افزار جامع رسم و تحلیل انواع نمودارهای علمی  KyPlot v2.0

این نرم افزار هم مانند نرم افزار قبلی است .وبرای رسم وتحلیل نمودارها وتوابع است.حجم این نرو افزار در حدود 4.8 مگابایت است.

 

لینک دانلود

 

برای دانلود بیشتر از این نوع نرم افزارها می توانید به سایت http://www.hupaa.com بروید.

در آینده نرم افزارهای بیشتری را برایتان معرفی می کنم.

همیشه شاد وموفق وپیروز باشید.


کلمات کلیدی:
هولوگرام
ساعت ٥:۳٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٠ آذر ،۱۳۸٦  

هولوگرام

 

مقدمه

تمام نگاری یک تکنیک انقلابی است که عکسبرداری سه بعدی (یعنی کامل) از یک جسم و یا یک صحنه را ممکن می‌کند. این تکنیک در سال 1948 توسط گابور ابداع شد (در آن زمان به منظور بهتر کردن توان تفکیک میکروسکوپ الکترونی پیشنهاد شد) و بصورت یک پیشنهاد عملی در آمد، اما قابلیت واقعی این تکنیک پس از اختراع لیزر نشان داده شد.

 

ایجاد هولوگرام

 

برای ایجاد هولوگرام به یک چشمه نور همدوس که در آن ، امواج همفاز هستند (نور لیزر) نیاز داریم. اساس تمام نگاری به این صورت است که باریکه لیزر بوسیله آینه که قسمتی از نور را عبور می‌دهد، به دو باریکه (بازتابیده و عبوری) تقسیم می‌شوند. باریکه بازتابیده مستقیما به صفحه حساس به نور برخورد می‌کند، در حالی که باریکه عبوری جسمی را که باید تمام نگاری شود روشن می‌کند. به این ترتیب قسمتی از نوری که از جسم پراکنده شده هم روی صفحه حساس (فیلم) می‌افتد. به علت همدوس بودن باریکه‌ها یک نقش تداخلی از ترکیب دو باریکه روی صفحه تشکیل می‌شود.

حالا اگر این فیلم ظاهر شود و تحت بزرگنمایی کافی بررسی شود، می‌توان این فریزهای تداخلی را مشاهده کرد. فاصله بین دو فریز تاریک متوالی معمولا حدود 1 میکرومتر است. این نقش تداخلی پیچیده است و هنگامی که صفحه را بوسیله چشم بررسی می‌کنیم به نظر نمی‌رسد که حامل تصویر مشابه با جسم اولیه باشد، اما این فریزهای تداخلی در واقع حامل ضبط کاملی از جسم اولیه است (هولوگرام انعکاسی یکی از انواع فراوان هولوگرامهاست).

مشاهده هولوگرام

برای مشاهده هولوگرام باید نور را تحت همان زاویه دسته پرتو اصلی که به هنگام عکسبرداری بر فیلم تابانده‌ایم، بر فیلم بتابانیم. در این صورت نمونه‌های تداخلی مضبوط بر فیلم نور را پراش داده چنان منعکس می‌کنند که جهت و شدت امواج تابشی اصلی ، که به هنگام عکسبرداری ایجاد شده است، مجددا بوجود آید. حال فرض کنید که صفحه ظاهر شده را دوباره به محلی که در معرض نور قرار داشت باز گردانیم و جسم تحت مطالعه را برداریم..

باریکه بازتابیده اکنون با فریزهای روی صفحه برهمکنش می‌کنند و دوباره در پشت صفحه یک باریکه پراشیده ایجاد می‌کند. بنابراین ناظری که به صفحه نگاه می‌کند جسم را در پشت صفحه می‌بیند، طوری که انگار هنوز هم جسم در آنجاست. هر یک از دو چشم ، هر نقطه مفروض را بواسطه یک نمونه تداخلی جداگانه مشاهده می‌کند. بدین ترتیب برای هر نقطه از تصویر ، ناظر یک تصویر مجازی سه بعدی را پشت صحفه هولوگرافی شناور است، می‌بیند. با تغییر شدت نور که در نتیجه تغییر زاویه مشاهده ، ایجاد می‌شود، چنین می‌نماید که شی در پشت هولوگرام واقعا وجود دارد.

خصوصیات تمام نگاری

یکی از جالبترین خصوصیات تمام نگاری این است که جسم بازسازی شده رفتار سه بعدی نشان می‌دهد، بنابراین با حرکت دادن چشم از محل تماشا می‌توان طرف دیگر جسم را مشاهده کرد. توجه کنید که برای ضبط تمام نگار باید سه شرط اصلی را برآورد:.

1.     درجه همدوسی نور لیزر باید به اندازه کافی باشد تا فریزهای تداخلی در روی صفحه تشکیل شود.

2.  وضعیت نسبی جسم ، صفحه و باریکه لیزر نباید در هنگام تاباندن نور به صفحه که حدود چند ثانیه طول می‌کشد تغییر کند. در واقع تغییر محل نسبی باید کمتر از نصف طول موج لیزر باشد تا از در هم شدن نقش تداخلی جلوگیری کند.

 1. قدرت تفکیک صفحه عکاسی باید به اندازه کافی زیاد باشد تا بتواند فریزهای تداخلی را ضبط کند.

 کاربرد

تمام نگاری به عنوان یک تکنیک ضبط و بازسازی تصویر سه بعدی بیشترین موفقیت را تا کنون در کاربردهای هنری داشته است تا در کاربردهای علمی. اما بر اساس تمام نگاری از یک تکنیک تداخل سنجی تمام نگاشتی در کاربردهای علمی به عنوان وسیله‌ای برای ضبط و اندازه گیری واکنشها و ارتعاشات اجسام سه بعدی استفاده شده است. عکس دو بعدی ، نور را در همه جهات، با شدتی یکسان منعکس می‌سازد.

 


کلمات کلیدی:
لیزرهای گازی مولکولی
ساعت ٥:۳٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٩ آذر ،۱۳۸٦  

لیزرهای گازی مولکولی

لیزر کربن دیوکسید:

لیزر کربن دیوکسید اولین مثال از لیزری است که در آن گذارهای مسئول نشر القایی در مولکولهای آزاد رخ می دهد. در واقع، ترازهای انرژی 2CO درگیر لیزر الکترونی نیستند بلکه ترازهای چرخشی ـ ارتعاشی اند و لذا نشر درطول موجهای بسیار بالاتر، کاملاً در زیر قرمز انجام می شود. محیط لیزردهنده شامل مخلوطی از گاز 2CO ،2N و He با نسبتهای مختلف ولی اغلب به نسبت 1 : 4 : 5 است . هلیم برای بهبود کارایی ایجاد لیزر افزوده میشود و نیتروژن نقشی مشابه هلیم در لیزر He_Ne دارد.
مرحله اول شامل جمعیت دار شدن اولین تراز ارتعاشی برانگیخته نیتروژن بر اثر برخورد الکترونی است . هر مولکول نیتروژن در حالت ارتعاشی پایه می تواند انواع مقادیر گسسته انرژی چرخشی را داشته باشد و زیرترازهای چرخشس مختلف متعلق به حالت ارتعاشی برانگیخته در اثر برخورد الکترون جمعیت دار می شوند. چون بنا به قواعد گزینشی    معمول نشر، بازگشت به حالت ارتعاشی پایه با واپاشی تابشی ممنوع است، تمام این ترازها شبه پایدارند.    با این حال، یکی از حالتهای ارتعاشی برانگیخته کربن دیوکسید به علت داشتن یک کوانتوم انرژی در مد ارتعاشی 3u ( کشش ضد تقارنی ) تقریباً با مولکول نیتروژن دارای برانگیختگی ارتعاشی ، هم انرژی است. بدین ترتیب ترخورد دو مولکول باعث انتقال بسیار کارآمد انرژی به کربن دیوکسید میشود، لذا اصولاً ترازهای چرخی متعلق به حالت جمعیت دار می شوند.
بنابراین نشرلیزر2CO در از دو مسیر انجام میشود که شامل واپاشی تابشی به زیرترازهای است، مسیر اول یک کوانتوم انرژی ارتعاشی در مد کششی متقارن1  u دارد، درحالی که دومی دو کوانتوم انرژی در مد خمشی2  u دارد. این ترازها نمی توانند در اثر برخورد با2N به طور مستقیم جمعیت دار شوند، لذا آنها نسبت به ترازهای (001) وارونگی جمعیت دارند . دو گذار   لیزری به ترتیب باعث نشر درطول موجهای حوالی mm 6/10 و mm 6/9 می شود. سرانجام هر دو مسیر واپاشی به حالتهای (020) ختم میشوند و به دنبال آن، هم   در اثر واپاشی تابشی و هم در اثر برخورد با اتمهای ،غیر فعالسازی رخ میدهد.
یکی از مشکلات لیزر کربن دیوکسید که حتماً باید بر آن غلبه کرد آن است که برخی از مولکولها در حین فرایند برانگیختگی به کربن مونوکسید و اکسیژن تفکیک می شوند . درصورت استفاده از حفره سر بسته، معمولاً با افزودن مقدار کمی بخارآب می توان این مسئله را برطرف کرد، زیرا بخار آب با کربن مونوکسید واکنش داده و کربن دیوکسید را مجدداً تولید می کند. در صورتی که کربن دیوکسید خنک شده به طور پیوسته از درون لوله تخلیه عبور داده شود، نیازی به استفاده از چنین روشی نیست. این روش مزیت افزایش وارونگی جمعیت یعنی بهبود بیشتر کارایی رانیز دارد.
یک لیزر کربن دیوکسید کوچک با لوله تخلیه نیم متری، می تواند در حد 30% کارایی داشته باشد و خروجی پیوسته W 20 را ایجاد کند، حتی یک مدل دستی باتری دار می تواند خروجی CW به اندازه W 8 تولید کند. با استفاده از لوله های بلندتر می توان به توانهای زیادتری دست یافت، گرچه کارایی افت میکند، خروجیهای در گستره کیلووات از وسایلی به بزرگی یک اتاق قابل دستیابی است. به غیر از بلندتر کردن طول حفره، افزایش فشار کربن دیوکسید در لوله تخلیه، یعنی افزایش تعداد مولکولهای موجود برای انجام نشر القایی،روش دیگری برای افزایش توان خروجی این گونه لیزرهاست . در حقیقت، لیزرهای کربن دیوکسیدی ساخت که درفشار اتمسفری یا بالاتر کارکنند ، هر چند در چنین مواردی برای برقراری تخلیه، باید میدان الکتریکی قویتری به کار برد. برای ایجاد میدانهای به حد کافی قوی بدون استفاده از ولتاژهای بالا و خطرناک، لازم است پتانسیلی به جای طول در عرض لوله اعمال شود. چنین لیزری معمولاً به نام لیزر با برانگیختگی عرضی اتمسفری ( TEA) شناخته میشوند. در فشار بالاتر از حدود 15 اتمسفر، تعریض فشاری باعث ایجاد شبه پیوستاری از فرکانسهای نشری میشود و بدین ترتیب میتوان به طور پیوسته لیزر را در گستره 910 تا c m 1100کوک کرد.
شایان ذکر است که روش بسیار متفاوت دیگری برای دمش لیزر کربن دیوکسید وجود دارد که در آن از برانگیختگی الکتریکی استفاده نمی شود. در لیزر دینامیکی گاز، مخلوطی از کربن دیوکسید و نیتروژن گرم و فشرده می شود و سپس با سرعت فراصوت به درون یک حفره کم فشار لیزر تزریق میشوند. چون حالتهای ارتعاشی  ـ چرخشی  طول عمر بیشتری دارند، خنک شدن سریع دراثر این فرایند ، ترازهای بالاتررا با سرعت کمتری از ترازهای پایینتر ، از جمعیت تهی می کند. درنتیجه ، وارونگی جمعیت برقرار می شود و باعث عمل عادی لیزر خواهد شد. گرچه چنین وسایلی می توانند خروجیهای k W 100 یا بالاتر تولید کنند، نشر آنها چند ثانیه بیشتر طول نمیکشد و ساختارشان الزاماً بزرگ است ، به علاوه وسیله مذکور تنها لیزری است که واقعاً سروصدا دارد و وجه تمایز نامتعارف آن نیز همین است.
لیزرهای کربن دیوکسید به گستردگی در زمینه واکنشهای شیمیایی القا شده با لیزر به کار برده می شوند. با وجود این ، بیشتر کاربردهای صنعتی آنها در زمینه فراورش مواد و کارهایی مانند سوراخکاری ، جوشکاری ، برش و عملیات روی سطح قطعه است. علی رغم این واقعیت که فلزات به ویژه در ناحیه طول موج عملیاتی این لیزرها کاملا بازتابان اند، شدت بسیار زیاد تقریبا W m 10 که لیزرهای2CO در حالت متمرکز ایجاد میکنند، بیش از مقدار لازم برای جبران این مشکل است. همچنین شایان ذکر است که مقدار کل گرمای انتقال یافته به فلز از باریکه لیزر ، مینیمم است. به دلیل کاربردهای این حالت، لیزرهای کربن دیوکسید بیشترین سهم فروش لیزرهای تجارتی را به خود اختصاص داده اند.
روشهای جراحی ، یکی دیگر از جنبه های مهم کاربرد لیزرهای2CO هستند . سلولهای سازنده بافت زنده عمدتاً از آب تشکیل شده اند و می توان آب را توسط هر باریکه توانمند لیزر2CO در یک چشم برهم زدن تبخیر کرد، به علاوه گرمای اعمال شده به بافت پیرامونی ، زخم را داغ و از خونریزی که معمولاً با جراحی همراه است ، جلوگیری می کند. بنا به همین دلایل ، تعداد فزایندی از عملهای جراحی ، مقبولیت تابش لیزر 2CO به جای چاقوی جراحی به اثبات رسیده است . تابش نه تنها روش بسیار تمیزی برای ایجاد شکاف است ، بلکه در سایر موارد می توان از آن برای برداشتن قسمتهای بزرگی از بافت به طور کامل استفاده کرد.پیشرفتهای اخیر در زمینه ساخت کاتتر موج بر انعطاف پذیر برای تابش لیزر2CO ، چشم انداز کاربردهای این نوع لیزر را گسترش می دهد.
لیزر گازی هم خانواده دیگر ، لیزر کربن مونوکسید است. این لیزر از جنبه های بسیار شبیه سیتم کربن دیوکسید با برانگیختگی اولیه مولکولهای نیتروژن توسط تخلیه الکتریکی است.این کار باعث فعالسازی برخوردی کربن مونوکسید میشود و به دنبال آن نشر لیزر درناحیه 97/4 تا mm  26 /8 رخ می دهد. تفاوت اصلی در آن است که 2CO به عنوان یک گونه دواتمی ، تنها یک مد ارتعاشی دارد. همراه با تکنیکهای مناسب تپ سازی ، ماهیت کوک پذیری خطی هر دو لیزر CO و 2CO به گونه ای است که از آنها به گستردگی درمطالعات دینامیک واکنشها بر اساس طیف بینی زیر قرمز با تفکیک   زمانی استفاده میشود.

 

لیزر نیتروژن:

لیزر نیتروژن ، لیزر گازی دیگری بر پایه یک گونه مولکولی ساده و پایدار شیمیایی است. این لیزر، سه تفاوت عمده با لیزر کربن دیوکسید دارد. نخست، این لیزر بر پایه گذارهای الکترونی کار میکند، مه گذارهای ارتعاشی. گاز توسط تخلیه الکتریکی با ولتاژ بالابرانگیخته می شود و حالت برانگیخته الکترونی سه تایی Cu جمعیت دار می شود و گذار لیزر به حالت شبه پایدار   B  g  با انرژی کمتر صورت می پذیرد. تفاوت دوم از این واقعیت ناشی می شود که تراز بالایی لیزر با طول عمر تنها n   s  40  ، طول عمر بسیار کوتاهتری ا تراز پایینتر دارد و در نتیجه نگه داشتن وارونگی جمعیت ناممکن است.تفاوت سوم آن است که اصولاً تمام مولکولهای برانگیخته نیتروژن طی زمان کوتاهی دچار واپاشی تابشی می شوندو به طور کامل تمام انرژی حفره را خالی می کنند. این فرایند، نشر ابر تابشی نامیده می شودو آن چنان توانمند است که بدون نیاز به رفت و برگشت متناوب باریکه بین دو آینه انتهایی، یک تپ بسیار پرشدت ایجاد   می کند. در واقع لیزر نیتروژن قادر است به طرز موفقیت آمیزی بدون هیچ آینه ای کار کند، هر چند در عمل برای جهت دادن به باریکه خروجی ، آینه ای در انتهای حفره قرار می گیرد
بنابراین لیزر به طور خودکار درمد تپی کار می کند و تپهایی با تداوم تقریباً n   s 10 یا کمتر در طول موج nm   1/337 ایجاد می کند. پهنای نوار تقریباً   nm 1/0 و فرکانس تکرار تپ 1 تا Hz 200 است. به دلیل زمان توقف کوتاه فوتونها درحفره لیزر، تپها می توانند نیمرخ زمانی نسبتاً ناپایداری داشته باشند. چون لیزر قادر است شدتهای پیکی در گستره W m 10 ایجاد کند، لیزر نیتروژن یکی از توانمندترین منابع تجاری تابش فرابنفش است و اغلب از آن در مطالعات نور شیمی استفاده می شود. همچنین این لیزر، به طور متداول برای دمش لیزرهای رنگینه ای به کار برده می شود، هر چند در این مورد طول موجهای توانمندتر حاصل از لیزرهای اکسی پلکس یا هماهنگی لیزر N d:YAG جایگزین آن شده اند.

 

برگرفته از سایت www.prin.ir 


کلمات کلیدی:
کاربردهای لیزر کم توان
ساعت ٥:۳٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۸ آذر ،۱۳۸٦  

کاربرد لیزرهای کم توان

 

کاربرد های لیزردرمانی کم توان که در مقالات  جهانی به آنها اشاره شده است:

 

لیزردرمانی بیشتر در تخصص هایی مثل  درماتولوژی ، تراماتولوژی ، طب ورزش ، ارتوپدی ، دندانپزشکی ، اورولوژی ، ژینکولوژی  ، پزشکی عمومی ، دامپزشکی ، فیزیوتراپی  و غیره استفاده میشود .دردهای مزمن -  دردهای حاد (تروماتیک) - دردهای گردن و پشت -  تندینیت (التهاب تندون) - آسیب های ورزشی - نقاط ماشه ای دردناک - سندرم تونل کارپ مچ دست - سندرم دست تنیس بازان یا گلف بازان - آکنه - اگزما - بیماری آی بی اس - بیماری بی اختیاری ادراری عصبی-  حالات التهابی پوست - زخمها و سوختگیها - زخمهای دیرجوش (مثل زخم پای دیابتی) - آرتریت روماتویید - فیبرومیالژیا - لنف ادم -آستئو آرتریت - سردردهای میگرنی - نورالژی پست هرپتیک (مثل درد پس از زونا) - کلویید و اسکار - سینوزیت - ورم لوزه ها - بیماریهای مفصل فک - کاهش شنوایی - بیماری مینیرز گوش - وزوز گوش - سرگیجه و ....

 

 اثر ضد التهاب

 • تقویت تکثیر سلولهای ایمنی(تقویت پاسخ ایمنی ، افزایش فعالیت سلولهای NK و غیره)
 • افزایش فعالیت لنفاتیکی(درناژ)
 • بهبود گردش خون مویرگی(اتساع رگ)
 • کاهش ورم(بازجذب ادم و هماتوم)
 • کاهش اندازه منطقه انفارکتوس در قلب و مغز
 • کاهش موکوزیت(التهاب موکوزا) پس  از شیمی درمانی و اشعه درمانی

کاهش درد (تسکین بخش)

 • القای آزاد شدن بتا اندورفین
 • افزایش تولید ATP
 • افزایش پتانسیل قابل اندازه گیری در روی غشای سلولهای عصبی
 • ریلاکس شدن ماهیچه و افزایش آستانه درد فشاری                 (pressure pain threshold)
 • کاهش فعالیت ماشه ای( trigger) (مثل درد میوفاسیال و فیبرومیالژیا)
 • فعال نمودن نقاط طب سوزنی (آکوپانکچر)

باز سازی

 • تحریک سرعت میتوز در مکانیسم ترمیم(استخوان  ، بافت اپیتلیوم و ماهیجه ای)
 • تقویت ساخت مجدد عصب محیطی پس از آسیب
 • کاهش پروسه اضمحلال سیستم اعصاب مرکزی
 • تقویت بقای سلولهای مغزی پس از ایسکمی گذرا (TIA)
 • تسریع زایش مویرگهای جدید    (neoangiogenesis)
 • کاهش یا حذف تشکیل بافت اسکار
 • افزایش سنتز کلاژن (تکثیر فیبروبلاست ، افزایش قدرت کششی و الاستیسیتی

منبع  : سایت  http://www.laserdarmani.com


کلمات کلیدی:
درمان بیماری دیابت با لیزر کم توان
ساعت ٥:۳۳ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٧ آذر ،۱۳۸٦  

درمان بیماری دیابت با لیزر کم توان

 

دیابت شیرین یک بیماری تحلیل برنده است که چندین عارضه جدی را سبب میشود و تاکنون برای آن درمان شناخته شده ای معرفی نشده است . فقط در امریکا در حدود شانزده میلیون نفر از دیابت شیرین رنج میبرند. از این تعداد یک میلیون نفر دیابت نوع یک و هفت میلیون نفر دیابت نوع دو و هشت میلیون نفر نیز دارای دیابت نوع دو بدون اطلاع و تشخیص هستند . این بیماری و عوارض آن همه ساله پانزده درصد از بودجه مراقبت های بهداشتی آمریکا را بخود اختصاص میدهد دانشمندان پیش بینی نموده اند که شش سال دیگر (سال2010) 220 میلیون نفر از دیابت رنج میبرند . ترک نمودن کنترل دیابت باعث پدید آمدن عوارض خطرناکی مثل کوری ، بیماری کلیوی ، آسیب عصبی ، بیماری قلبی ، سکته مغزی و غیره میشود . در این گیر و دار سازمان هوا فضایی آمریکا (ناسا) نیز به جمع مبارزین با این بیماری اضافه شده است. هدف انها رشد دادن یک کریستال انسولین در ایستگاه شاتل فضایی است که این کیفیت در روی زمین قابل دستیابی نیست. بهر حال تولید انسولین فضایی بنظر نمیرسد انسان را از دست بیماری دیابت برهاند چون علت بروز انواع دیابت چیز های دیگری نیز میباشد .در عوض ما مجبوریم روشی بیابیم که بر ارگانیزم انسانی اثر نماید بطوری که در عملکرد سلولی ، بافتی ، عضوی و سیستمی آنچنان تغییری ایجاد نماید که قند خون به محدوده طبیعی برگشته و عوارض دیابت نیز ناپدید گردد. این آرزو فعلا با روشهای دارویی امروزی مثل تزریق داروی پایین آورنده قند خون و یا خوردن قرص ممکن نیست . ولی با روش Bioresonance Information Quantum باعث یاد آوری اطلاعات لازم برای عملکرد طبیعی بدن که بخاطر پیشرفت بیماری از دست رفته است میشود، و نیز انرژی لازم برای ارگانیزم فاقد انرژی را جهت برگشت عملکرد فیزیولوژیک آن به مقادیر طبیعی و ریشه کنی بیماری تامین مینماید. با توجه به تجربیات سودمندی که در زمینه علم جدید لیزردرمانی بدست آمده است روش ماهرانه ای برای درمان دیابت نوع یک و دو بکمک لیزردرمانی Bioresonance Information یا (BILT) ابداع شده است که در آن بیماران دیابتی بدون نیاز به انسولین و قرص قند و یا رژیم غذایی شدید به زندگی طبیعی بازمیگردند. جراحی و درمانهای شیمیایی هیچکدام نتوانسته اند بیماری قند را درمان نمایند. طب لیزری بکمک طب کوانتوم آمده و تاثیر پیشرونده و سودمندی در درمان بیماری ها گذاشته است. لیزردرمانی کم توان (Low Level Laser Therapy) یا LLLT ابتدا بمنظور انرژی بخشیدن به ارگانیزم بیمار مورد استفاده قرار گرفت. بعدهادر طی کار LLLT پدیده جذب رزونانس (resonance absorption phenomenon)کشف شد .در همان اوایل کاربرد لیزردرمانی کم توان پدیده جذب رزونانس بعنوان راه رسیدن ادراکی به ماهیت بیماری، به جهت اثر گذاری مستقیم بر آن ارگانیزم در سطح اتمی و مولکولی توسعه پیدا کرد . لیزردرمانی کم توان میتواند بصورت لیزردرمانی Bioresonance Information انجام شود از آن جهت که اولا هیج عارضه خطرناکی ندارد ثانیا میتواند بصورت یک درمان بسیار مؤثر در برطرف نمودن هر قسمتی از بیماری و حتی قوی تر کردن ارگانهای سالم نیز بکار رود.با مشاهده نتایج LLLT انجام شده در گروه دیابتی های با سنین مختلف ،این عقیده را که هر بیماری ( با توجه به سطح عملکرد و وسعت ضایعه و نوع آسیب به آن ارگان) قابل برگشت است ثابت میشود.

 

منبع :سایت  http://www.laserdarmani.com

 

 


کلمات کلیدی:
ایمنی باریکه لیزری
ساعت ٥:۳۳ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٦ آذر ،۱۳۸٦  

ایمنی باریکه لیزری

هر چند لیزرها سابقه خوبی از نظر ایمنی دارند، بسیاری از خطرات مربوط به عملیات لیزری بطور مستقیم به خود باریکه ارتباط ندارد. در واقع ، بزرگترین خطر اغلب ناشی از منبع تغذیه ولتاژ بالایی است که
 معمولا برای لیزرها و
تجهیزات الکترواپتیکی مربوط همراه آنها بکار می‌رود. در ضمن مشخص شده که بیشتر حوادث جدی که کاربران لیزر تاکنون با آن مواجه بوده‌اند، ناشی از برق گرفتگی بوده است. غلب خطرهای اضافی دیگری نیز وجود دارند، مانند خطرهای کار با تجهیزات سرمازایی مورد استفاده برای خنک کردن منابع پرتوان و مواردی از این قرار که با اتخاذ روشهای پیشگیرانه واضح و کاملا مدون می‌توان بیشتر چنین خطرهایی را رفع کرد. لذا بیشتر به خطرهای ناشی از تابشهای نوری همراه باریکه لیزر توجه می‌کنیم.

بیشتر لیزرها تابشی گسیل می‌دارند که با احتمال خطر همراه است. درجه خطرناکی بستگی به مشخصات خروجی لیزر ، طریق استفاده از آن و تجربه فردی که با آن کار می‌کند، دارد. روشی که تابش لیزر ایجاد صدمه می‌نماید، شبیه به همه دستگاههای بیولوژیکی است و با فرآیندهای حرارتی ، صوتی - حرارتی و شیمیایی - نوری همراه است. درجه‌ای که هر یک از این مکانیسمها باعث خسارت می‌شود، بستگی به مشخصات چشمه لیزر مانند طول موج ، زمان پالس ، توان و اندازه تصویر و چگالی انرژی دارد. اولین عامل صدمه ، جذب تابش توسط سیستم بیولوژیکی است. جذب در تراز اتم و یا مولکول است و بنابراین به طول موج بستگی دارد. بنابراین در مرحله اول این طول موج لیزر است که تعیین می‌کند بافت آسیب پذیر کدام است
.

بطور کلی ، ارتباط بین مکانیزم خسارت به دلیل در معرض نور قرار گرفتن بسیار پیچیده می‌باشد. احتمال ورود باریکه موازی شده لیزر ، هم بطور مستقیم و هم در اثر بازتاب به درون چشم ، بزرگترین عامل نگرانی است. بسته به طول موج ، شدت و زمان قرار گرفتن چشم در معرض باریکه ، انواع آسیبهای مختلف می‌تواند به چشم وارد شود. مکانیسم دقیق آسیب دیدن بافتها در نواحی زیر قرمز و مرئی ناشی از آثار گرمایی یا حتی در بعضی موارد به علت ضربه‌های فوتوآکوستیکی است. در حالیکه در فرابنفش ، آسیب در اثر فرآیندهای نور شیمیایی آغاز می‌شود.

با توجه به اینکه اکثر تابشهای لیزر در فرابنفش یا زیر قرمز قرار دارند، به دلیل نامرئی بودن نور احتمال آسیب دیدگی تصادفی چشم زیاد است. چنین تابشی روی شبکیه متمرکز نمی‌شود، بلکه قرنیه و عدسی آنرا جذب می‌کنند و این باعث آسیب می‌شود. در حالیکه تابش در ناحیه مرئی و نزدیک مادون قرمز ، باعث صدمه به شبکیه می‌شود. به بیان عمومی ، پوست بیشتر از چشم می‌تواند مورد تابش قرار گیرد، که در این مورد میزان خسارت به طول موج و به خصوص به تابش ماورا بنفش بستگی دارد. هر سازمانی که از لیزرها استفاده می‌کند باید که ایمنی تجربه را ارائه کند که بایستی براساس دسته بندی لیزرها باشد.

دسته بندی لیزر بر اساس "Bss4803"

کلاس1

توان خروجی به قدری کم است که ذاتا ایمن است.

کلاس2

چنین لیزرهایی در قسمت مرئی بیناب کار می‌کنند و توان خروجی آن 1mW (میلی ولت) محدود برای کارکرد به صورت مداوم (Cw) می‌شود. چنین لیزرهایی ذاتا ایمن نیستند. اما بعضی محافظهای چشمی توسط عکس‌العمل طبیعی چشم ، مانند عکس‌العمل پلکها وجود دارد. خطرات را می‌توان با مراحل نسبتا ساده‌ای کنترل نمود.

کلاس 3A

این لیزرها در قسمت مرئی بیناب (400nm - 700nm) کار می‌کنند و خروجی آنها به 5mW برای عمل به صورت مداوم (CW) می‌باشد. بعضی از حفاظها از طریق عکس‌العمل ذاتی صورت می‌گیرد. نگاه کردن مستقیم به کمک تجهیزات نوری ممکن است خطرناک باشد.

کلاس 3B

این لیزرها در قسمتی از طیف الکترومغناطیسی بین طول موجهای 200nm تا 1mm، عمل می‌کنند. توان خروجی آنها 500mW برای عملکرد مداوم (CW) است. نگاه کردن مستقیم به آن زیانبار است و باید از آن پرهیز شود. بازتابهای مستقیم ممکن است خطرناک باشد. اما بازتابهای پخش شده عموما خطرناک نیستند. در هیچ شرایطی باریکه نور بوسیله تجهیزات نوری نباید دیده شود. کنترل بیشتر و دقیقتر در اندازه‌ گیریها ضروری است.

کلاس 4

این لیزرها هم در طول موجهای ناحیه 200nm و هم در 1mm کار می‌کنند و توان خروجی آنها از 500mW تجاوز می‌کند. نه تنها مشاهده مستقیم باریکه ، بازتابهای مستقیم آن خطرناک است در بعضی از شرایط مشاهده بازتابهای پخش شده نیز برای چشم مضر است. به علاوه احتمال خطر برای پوست ، در اثر تابش مستقیم لیزر و بازتابهای غیر مستقیم مرتبه اول نیز وجود دارد. باریکه چنین لیزرهایی قادر به ایجاد شعله در مواد است، لذا باید احتمال خطر و آتش سوزی را کاهش داد. استفاده از لیزرهای کلاس 4 احتیاج به احتیاط بسیار زیاد برای ایمنی هم برای کاربر و هم برای پرسنل دیگر دارد. در صورت امکان باید سیستم کلا جدا باشد.

احتیاطهای ایمنی

استفاده ایمن لیزرها غالبا با تهیه قفلهای داخلی و چراغ اخطار در درهای ورودی اتاقها ، جائیکه لیزرها مورد استفاده قرار می‌گیرند، به همراه متوقف کننده پرتو و ایجاد حصار همراه است. موادی که پخش کننده بازتاب هستند، باید حتی‌الامکان بکار برده شوند. عینکهای محافظ چشم خاص برای ناحیه طول موجهای به خصوص استفاده شوند.

برگرفته از سایت          http://www.daneshnameh.roshd.ir   


کلمات کلیدی:
لیزرهای کم توان
ساعت ٥:۳٢ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٥ آذر ،۱۳۸٦  

انواع لیزرهای پزشکی کم توان یا Low Out Put Lasers

انواع معمول لیزرهای درمانی و طول موج آنها
He Ne Laser (633nm)
InGa Al P Laser (633-635 nm)
Ga Al As Laser (780-830 nm)
Ga As Laser (904 nm)

 لیزر هلیوم - نئون (
He – Ne )

قدیمی ترین نوع لیزر برای استفاده در LLLT بوده که شامل یک تیوب لیزر بزرگ شیشه ای حاوی مخلوطی از گاز با فشار پایین است که به منبع ولتاژ بالا متصل می باشد و نور مرئی با طول موج 633 nm از خود ساطع میکند. این نوع لیزر عموماً نور پیوسته دارد ولی می تواند با وسایلی به حالت پالسی نیز تابش نماید که در این صورت نصف قدرت آن از بین می رود. ( اگرduty cycle آن 50% باشد ). خروجی طبیعی آن 1 – 10 mw بطور مستقیم و یااز طریق فیبر نوری به موضع درمان میرسد. لیزرهای هلیوم – نئون بخاطر تیوب شیشه ای آن معمولاً شکننده و بزرگ می باشند. تیوب های لیزری نیز وجود دارند که به خوبی با مواد خاصی محافظت شده اند ولی اندازه آن هنوز هم مشکل ساز است.
در وسایل درمانی نور لیزر هلیوم – نئون باید با فیبر نوری هدایت شود. اتلاف نور در این وسایل هدایتی هم 20 تا 50 % بسته به نوع آن می باشد. هدایت کننده های با کیفیت خوب وجود دارند ولی قیمتی نسبتاً گران دارند. پس همانطور که می بینیم لیزرهای هلیوم-نئون دارای معایبی هستند.
عمق نفوذ مفید لیزر هلیم – نئون بین 8-6 میلی متر در توان 3.5 میلی وات و 10- 8 میلی متر در توان 7 میلی وات (در حالتی که پروب را به پوست بچسبانیم) می باشد.
 

لیزر ایندیوم – گالیم - آلومینیوم – فسفاید (In Ga Al P )

اینها لیزرهای نیمه هادی هستند که کریستال آنها دارای گالیوم، ایندیوم و فسفر می باشند و نزدیک به لیزرهای Ga Al As هستند و  طول موج 630 – 685nm از خود ساطع می کنند. نوع کوچک آن (معمولاً 1 میلی وات ) لیزر In Ga Al P ( یا به عبارت دیگر Ga Al In P ) که با طول موج 650 – 670 nm کار می کنند و اغلب در نشانگر های سخنرانان برای نشاندادن چیزی روی پرده استفاده میشود. با توسعه این نوع لیزر کم کم لیزرهای هلیوم نئون با این نوع لیزرها جایگزین می شوند چون سبکتر ، ارزانتر و کوچکتر وراحت تر هستند ونگهداری آنها هم آسانتر است و دارای یک تیوب گازی حساس هم نیستند. فقط باید بخاطر داشت که نور دیودهای لیزر دارای همدوسی کمتری نسبت به لیزرهای گازی است و از نظر فیزیکی ممکن است آثار بیولوژیکی آنها متفاوت با آنچه انتظار داریم باشد.

 لیزرهای گالیوم آلومینیوم آرسناید (Ga Al As

این نوع لیزر تقریباً تمام خانواده لیزرهای نیمه هادی را در بر می گیرد. طول موج میتواند در محدوده 870 – 880nm انتخاب شود ولی در محدوده درمانی معمولاً بین 820 و 830 نانو متر که غیر قابل دیدن است و درست در طیف مادون قرمز قرار دارد می باشد. ( اگر کسی پیدا شد که مستقیماً به درون این نوع دیود لیزر روشن نگاه کند تا کور نشده میتواند یک نقطه قرمز بسیار مطبوع را مشاهده نماید.)
این نوع لیزرها عمل پیوسته دارند یا
Continuous هستند ولی می توانند بصورت پالسی هم وجود داشته باشند اما این پالس super pulse نیست ولی سویچ شده می باشد یعنی نصف قدرت خروجی ( 50 % duty cycle ) می تواند خروجی متوسط داشته باشد ویا قدرت آنرا اگر بخواهیم شبیه Continuous تصور کنیم باید قدرت اسمی آن را تقسیم بر دو کنیم . عمق نفوذ آنها 3 – 2 سانتی متر است.
از دهه 1990 این نوع لیزر بخاطر راه اندازی راحت و قابل حمل بودن آنها و کوچک بودن محبوبیت خاصی پیدا کرده است. لیزرهای        
Ga Al As نیز در بازار پیدا می شوند که قدرت حدود 1000 میلی وات داشته باشند.اخطاری جدی را باید مد نظر داشت که با این چنین قدرتهایی خطر آسیب چشمی حتماً وجود دارد. یک راه جلوگیری از این خطرات استفاده ازآن نوع لیزرهای Ga Al As است که فقط در تماس با پوست یا بافت روشن شوند. خیلی از لیزرهای Ga Al As دارای طراحی خوب قابل حمل و قابل استریل  هستند.      Out put menter یا قدرت سنج ضروری است چون نور این لیزر قابل دیدن نیست . قیمت این نوع لیزر که در حدود30 میلی وات قدرت داشته باشد بین 1000 تا 5000 دلار است تفاوت قیمت بستگی به فاکتورهایی از قبیل قدرت خروجی ، خوش دست بودن ، استاندارد بهداشتی و دوز سنج الکترونیک آن دارد.
در سال های اخیر لیزرهای
Ga Al As با قدرت های 500 تا 1000 میلی وات در بازار یافت میشود که قیمت آنها 4000 تا 8000 آمریکا می باشد. این لیزرهاحفاظت خاصی را برای چشم لازم دارند وبخصوص در قسمتهای مودار و تیره حرارت قابل توجهی ایجاد مینمایند. .

لیزر گالیوم آرسناید (Ga – As )

این لیزر نیمه هادی است و درنتیجه اندازه ای کوچک دارد. اشعه خروجی آن مادون قرمز با طول موج 904 نانو متر است. دیود آن اشعه واگرا با زاویه 20 – 10 درجه تولید می کند که می توان آ ن را با عدسی بصورت موازی در آ ورد. معمولاً این نوع لیزر پالسی و بصورت پالس های بسیار کوتاه 100 – 200 ns و توان حداکثر بالای10 – 15 w ( کمتر یا زیادتر ) مثل لامپ فلاش کار می کنند. و اغلب به آنها Super Pulse می گویند. قدرت متوسط( Average out put ) این نوع لیزر که در بازار موجودند با توجه به فرکانس آنها متفاوت است. یعنی در 1000 هرتز ،قدرت 10 برابر 100 هرتز می باشد. لیزرهایی هم وجود دارند که دارای Pulse Train می باشند و قدرت متوسط آنها با تغییر فرکانس ثابت و مستقل از فرکانس باقی می ماند. این Constant Power Pulse محاسبه دوز را آسان نموده و طول مدت درمان را کم میکند.
بدلیل روش کار
Flash Bulb در لیزرهای Ga As با قدرت پالس فوق العاده بالا عمق نفوذ بیشتری را می توان نسبت به لیزرهای دیگر که Super Pulse نیستند ولی قدرت مشابه دارند انتظار داشت. اندازه گیری ها نشان داده است که عمق نفوذ می تواند 50 – 30 میلی متر با توجه به نوع بافت باشد. با توجه به استفاده آن در درمان اسبها این نوع لیزر به عنوان وسیله تشخیصی در اسبها استفاده می شود چون در واقع اسبها غالباً اشعه آن را حس می کنند و وقتی روی نقطه آسیب آنها قرار داده شود واکنش نشان می دهند.


لیزر کریپتون
Krypton Laser
لیزر کریپتون ( یا لیزر یون کریپتون ) یک لیزر گازی است و معمولاً نور آن دارای طول موج 647
nm ( نور قرمز ) میباشد. در درمان هرپس کاربرد دارد ولی لیزر گرانی است و غالباً برای لیزر درمانی استفاده نمی شود .

 

 دکتر سید مهدی مهدوی مرتضوی         mortazavi@laserdarmani.com    

برگرفته از سایت       http://www.laserdarmani.com

 


کلمات کلیدی:
جوشکاری بالیزر
ساعت ٥:۳۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٤ آذر ،۱۳۸٦  
جوشکاری بالیزر

مقدمه :

در فرایند جوشکاری (از هر نوع متداول) لبه های مجزا از قطعات مواد مورد نظر طوری ذوب می شوند که درهنگام ذوب بتوانند به نحوی با یکدیگر ترکیب گردندکه در حین سرد شدن یک ساختمان جامد پیوسته را تشکیل دهند .از برتری های ویژه جوشکاری تعدادی از فلزات با لیزر این است که ناخالصی هائی نظیر اکسید های موجود در انها درحین فرایند جوشکاری به سطح فلز اورده  می شوند ودرنتیجه درمقایسه باهر

روش جوشکاری متداول دیگر ،جوشکاری بالیزر محکم تر خواهد بود .

 نکته حائزاهمیت درجوشکاری با لیزراین است که توان خروجی باریکه لیزر باید به حدی تنظیم گردد که فقط مواد مورد نظر را در نقطه جوش ذوب نمایند و باعث تبخیر انها نگردد .بنابراین استفاده از لیزر جهت جوش دادن موادی کرم وتانتالیم که دارای نقاطذوب وجوش نزدیک به یکدیگر هستند مشکلتر از جوشکاری مادی نظیر طلا ومس ونیکل که بین نقاط ذوب وجوش انها اختلاف زیادی وجود دارد می باشد . در حالت نخست کنترل دقیق توان باریکه در هنگام جوش مواد ضروری است .

 شرایط جوشکاری با لیزر:

عملا می باید سه شرط ضروری زیر درجوشکاری فلزات با لیزرها حاصل می شود :

1-     توان باریکه لیزر باید به حدی باشد که بتواند سطح فلز راذوب نماید .

2-     شدت باریکه باید کمتر از نقطه تبخیر فلز باشد .

3-     طول پالس لیزر باید به حدی باشد که اجازه هدایت گرما را در فلز بدهد .

 شرط اول به میزان زیادی بستگی به فلزی دارد که باید جوش داده شود .شرایط سطحی نرمی یا زبری ، براقی یا سیاهی فقط درعکس العمل های اولیه سطح موثر هستند .ویک بار که فلز به نقطه ذوب رسید دیگر در جوشکاری تاثیری نخواهند داشت .بدیهی است که شدت های باریکه بیشتری برای جوش دادن یک سطح نرم وبراق در مقایسه با یک سطح زبر وتیره ضروری می باشد .شرط دوم به میزان تمایل فلز به تبخیر شدن وشرط سوم به مقدار زمانی که برای انتقال حرارت از ناحیه ذوب شده سطح فلز به درون آن نیاز است بستگی دارد ( این زمان خود بستگی به هدایت حرارتی فلز، چگالی وگرمای ویژه مواد ،باریکه نوری دارد )    

 جوشکاری فلزات با لیزر بی اکسید کربن محدود به ضخامت های کمتراز حدود نیم میلیمتر می باشد در ضخامت های بزرگ تر دراثر پراکندگی حرارت از کناره های محل جوش جوشکاری ها به طور نامقبولی پهن می گردند . البته در عمل چنانچه قبل از عمل جوشکاری فلز اکسیده گردد به طوریکه سطح ان سیاه شود ضخامت های بزرگ تر را می توان با این نوع لیزر جوش داد . از لیزر های جامد پالس یاقوتی ونئودیمیوم (Nd : Glass) در جوشکاری استفاده می شود . البته باید توجه داشت که در این نوع جوشکاری ها مدت پالس ها باید به حد کافی طولانی باشد تا توان باریکه با عث تبخیر  مواد در هنگام جوش نگردد ( با لیزر های جامد متداول میتوان پالس هائی تا حدود ده میلیمتر ثانیه تولید نمود که عملا برای این منظور کافی می باشند ) . سرعت های جوشکاری با لیزر های جامد بستگی به اهنگ تکرار پالس (pulse repetition rate ) که معمولا از یک پالس در ثانیه تجاوز نمی کند دارد . البته با کمک لیزرهای بی اکسید کربن که  Q – Switch شده باشند می توان  اهنگ های تکرار چند صد پالس در ثانیه به دست اورد . از لیزر پالس یا قوتی در جوشکاری سیم های فلزی به پایه های قطعات الکترونیک در مدارهای میکرو الکترونیک استفاده می شود . بدیهی است که استفاده از این روش فوایدی نظیر صدمه نزدن به نواحی مجاور محل جوش و انجام عمل جوشکاری از دور ونتیجتا الوده ننمودن محل های جوش مورد نظر در بر خواهد داشت (به عنوان مثال، سیم های از جنس طلا ومس با ضخامت 25 میکرون را می توان به کمک پالس 3 میلی ثانیه ای لیزر یا قوتی با توان متوسط 10 وات به خوبی جوش داد ) . شکل (1) قسمت های مختلف یک سیستم جوشکاری با لیزر را نشان  می دهد.

   برتری های جوشکاری با لیزر :

1 - به کمک لیزر می توان عمل جوشکاری راحتی بر روی موادی که دارای ضخامت   چند هزارم اینچ می باشند با دقت بسیار زیادی انجام داد .

2 - یکی از برتری های مهم جوشکاری با لیزر این است که حرارت شدید تولید شده  به یک ناحیه بسیارکوچک در محل جوش اثر نموده و در نتیجه انرژی لازم برای ایجاد جوش کاهش می یابد .به خاطر همین خصوصیت می توان از لیزر برای جوشکاری فلزات غیر مشابه با خواص فیزیکی خیلی متغیر استفاده نمود .

3-چون لیزر به زبان ساده باریکه نوری است و در عمل جوشکاری نیازی به الکترود نبوده و در نتیجه مشروط بر ان که فقط راهی برای عبور باریکه به سوی محل جوش مورد نظر وجود داشته باشد ،جوشکاری را می توان با موفقیت انجام داد .

 4 – باریکه لیزر نیروئی بر فلز وارد نکرده وحرارت تولید شده متمرکز و لحظه ای است . در نتیجه با کاهش ناحیه جوش اعوجاج حرارتی و انقباض به حداقل می رسد و چون سیکل های گرم وسرد شدن لحظه ای می باشند کشت کریستالی محدود خواهد بود.            

  منبع :

کنفرانس لیزر وکاربردهای آن  شهریور 1366 - تهران

نویسنده : اسدا... کاظمی نژاد  از صنایع الکترونیک ایران


کلمات کلیدی:
معرفی رشته مهندسی اپتیک ولیزر
ساعت ٥:۳٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳ آذر ،۱۳۸٦  

 به نام خداوند علم ومعرفت

یکی از دستاوردهای اینترنت ایجاد گروه های همفکروهم اندیش است. که درقالب مشخصی بایکدیگرارتباط برقرار کرده وتوانمندی های فکری واجتماعی خود را به اشتراک می گذارند.بااین کار محیطی صمیمی ودوستانه ایجاد می شود که شاید درهیچ یک ازاجتماعات بشری دیده نشود..یکی ازدلایلی که باعث شده برخی ازجامعه شناسان حال حاضر ادعا کنند که اینترنت در توسعه جوامع جدید بشری در تمامی جهان نقش مهمی ایفا می کند،همین مسئله است. این جوامع ممکن است ازیک گپ دونفره شروع شده وبه صورت یک اتاق گفتگو رشد کرده ونهایتا در قالب یک انجمن یا حزب به رسمیت شناخته شود.البته در سایت های مختلف انواع متنوعی از این اجتماعات با عناوینی مانند گروه، انجمن، باشگاه، کلوپ و.... به چشم می خورد.

 معرفی رشته مهندسی اپتیک ولیزر :

 رشته مهندسی اپتیک ولیزر با توجه به رشد روزافزون سیستم های  اپتیکی ولیزری وهمچنین کاربردهای وسیع آن در علوم تحقیقاتی ،پژوهشی ،صنعتی ،دفاعی ،پزشکی و... ونیاز کشور عزیزمان ایران به مهندسین تحصیل کرده ومتخصیص در رشته مهندسی  اپتیک ولیزر، این رشته برای اولین بار در ایران در مقاطع کارشناسی وکارشناسی ارشد دردانشگاه صنعتی مالک اشتر اصفهان ( شاهین شهر )  بوجود آمد.

فرم درسی این رشته در سال 1378 توسط کارشناسان وهیئت علمی دانشگاه صنعتی مالک اشتر تهیه وتنظیم شد وبه تصویب رسید . ودر سال 1379 در وزارت علوم تحقیقات وفن آوری به تصویب رسید. وبه صورت رسمی از سال 1380 از طریق آزمون سراسری جذب دانشجو در این رشته آغاز شد.

 رشته مهندسی اپتیک ولیزر در 3 گرایش  1- اپتیک 2- لیزر 3- اپتوالکترونیک  اررائه می شود.که در هر گرایش دانشجویان بنا بر علاقه خود، آموزش های لازم را به صورت تئوری وآزمایشگاهی فرا میگیرند.

    دانشآموختگان این دوره قادر خواهند بود در زمینههای تخصصی زیر فعالیت نمایند.

 1-     پشتیبانی علمی صنایع و مراکز تحقیقاتی اپتیکی و لیزری؛

2-     بکارگیری لیزر در زمینههای علمی، صنعتی و پزشکی؛

3-     ـ طراحی سیستمهای اپتیکی، اپتوالکترونیکی و لیزری؛

4-     ـ مدیریت و اجرای پروژه‌های تولیدی و تحقیقاتی در زمینه‌های فوق.

 همچنین فارغ التحصیلااین رشته می توانند  برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد از طریق کنکور کارشناسی ارشد در کارشناسی ارشد پژوهش محور مهندسی الکترواپتیک که در دانشگاه صنعتی مالک اشتر برگزار می گردد شرکت کنند.

     دوره کارشناسی ارشد مهندسی الکترواپتیک در سه گرایش اپتو الکترونیک، اپتیک و لیزر ،با هدف آموزش مبانی علمی و کاربردی ابزارآلات اپتیکی، اپتوالکترونیکی و لیزری تدوین شده است.  هدف این دوره تربیت متخصصانی است که توانائی انجام تحقیقات مستقل در صنعت و مراکز تحقیقاتی کشور را کسب نموده و قادر باشند با پیشرفت فناوری، صنعت داخلی را نیز بهنگام نگهدارند.

 توانمندیهای دانش آموختگان دوره:

    دانشآموختگان این دوره قادر خواهند بود در زمینههای تخصصی زیر فعالیت نمایند.

1-     ـ پشتیبانی علمی صنایع و مراکز تحقیقاتی اپتیکی و لیزری؛

2-     ـ بکارگیری لیزر در زمینههای علمی، صنعتی و پزشکی؛

3-     ـ طراحی سیستمهای اپتیکی، اپتوالکترونیکی و لیزری؛

4-     ـ مدیریت و اجرای پروژه‌های تولیدی و تحقیقاتی در زمینه‌های فوق.

 شرایط پذیرش دانشجو:

1ـ دارا بودن مدرک کارشناسی مهندسی اپتیک ولیزر یا  کارشناسی فیزیک ( به غیر از شاخه دبیری ) و یا کارشناسی مهندسی برق در یکی از گرایشهای الکترونیک و مخابرات.

مواد امتحانی و ضرایب آنها:  

ضریب

مواد امتحانی

ردیف

2

زبان تخصصی

1

3

اپتیک

2

3

فیزیک مدرن

3

3

فیزیک کوانتومی

4

3

الکترومغناطیس

5

3

فیزیک الکترونیک

6

 

 

 

 

 

توجه:از ردیفهای 2 تا 6 جدول سه درس به انتخاب داوطلب خواهد بود

   فارغ التحصیلان رشته های مهندسی اپتیک ولیزر برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می توانند در یکی از دانشگاه های زیر به ادامه تحصیل بپردازند .

1.     مهندسی الکترو اپتیک دانشگاه صنعتی مالک اشتر  http://www.mut.ac.ir

2.     مهندسی فوتونیک دانشگاه شهید بهشتی

3.     کارشناسی ارشد فیزیک گرایش اپتیک ولیزر دانشگاه آزاد بناب تبریز  http://www.tabrizu.ac.ir

 معــرفی دانشـگاه صنعتی مالک اشتر

       دانشگاه صنعتی مالک اشتر با هدف اجرای پروژههای تحقیقاتی خاص ملی و آموزش و تربیت کارشناسان و کادر ویژه مورد نیاز صنایع و مراکز تحقیقاتی کشور در سال 1365 با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت فرهنگ و آموزش عالی تأسیس گردید. در ابتدا مرکزیت دانشگاه در شاهین شهر اصفهان قرار داشت تا اینکه در سال 1378 بمنظور توسعة دورههای آموزشی تحصیلات تکمیلی پژوهش محور و تعامل آموزش و پژوهش در صنایع مورد نظر که عمدتاً در تهران مستقر بودند مرکزیت دانشگاه از شاهین شهر به تهران انتقال یافت و هماکنون این دانشگاه دارای مجتمعهای دانشگاهی و مراکز آموزشی و تحقیقاتی به شرح ذیل میباشد:

1 ) مجتمع دانشگاهی مواد و مهندسی شیمی؛

2 ( مجتمع دانشگاهی برق و الکترونیک؛

3 ) مجتمع دانشگاهی علوم و فناوری دریایی؛

4 ) مجتمع دانشگاهی هوایی؛

5 ( مجتمع دانشگاهی مدیریت و مهندسی صنایع؛

6 ( مجتمع دانشگاهی علوم و هوافضا؛

7) مجتمع دانشگاهی فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت ؛

8 ) مرکز آموزشی و تحقیقاتی علوم و فناوری زیستی؛

9 ( مرکز آموزشی و تحقیقاتی علوم و فناوری نوین ساخت؛

10 ( مرکز آموزشی و تحقیقاتی فضایی.

هم اینک دانشگاه صنعتی مالک اشتر با برخورداری از توانمندیها و قابلیتهای علمی و فنی لازم سازماندهی فعالیتهای پژوهشی آموزشی مجموعههای آکادمیک، ایجاد ارتباط سیستماتیک با مراکز علمی و دانشگاهی داخل و خارج از کشور، انجام پروژههای تحقیقاتی در حوزههای کاربردی توسعهای بنیادی، گسترش دورههای تحصیلات تکمیلی پژوهش محور و دورههای تخصصی کوتاه مدت تکنولوژی محور و نیز دورههای کاردانی و کارشناسی خاص برای تربیت نیروی انسانی متخصص مورد نیاز کشور، توسعة اطلاعرسانی و انفورماتیک، ساماندهی امر جذب و انتقال تکنولوژی و خدمات علمی و فنی با تشکیل آزمایشگاههای آکرودیته (معتمد)، ساماندهی امر استانداردسازی محصولات صنعتی، تشکیل انجمنهای علمی و... در سطح کشور  به فعالیت خود ادامه میدهد.

 برخی از دروسی که دررشته مهندسی اپتیک ولیزر به صورت تخصصی وگرایشی   ارائه می شود:

فیزیک مدرن

لیزرهای گازی

طراحی وساخت لایه های نازک

آز فیزیک مدرن

اسپکتروسکوپی لیزری

اپتیک فوریه

ریاضی مهندسی

لیزرهای حالت جامد

اپتیک غیرخطی

الکترومغناطیس 1

ایمنی لیزر

اپتیک لایه های نازک

الکترومغناطیس 2

لیزرهای قدرت

فیزیک قطعات نیمه رسانا

روشهای ریاضی در اپتیک

فیزیک قطعات نیمه رسانا

اپتوالکترونیک

موج

اپتوالکترونیک

پردازش نوری علائم

مکانیک کوانتوم  اپتیک ولیزر

پردازش نوری علائم

مدارهای مجتمع نوری

مکانیک کوانتوم مواد وقطعات

مدارهای مجتمع نوری

فیزیک وفن آوری مادون قرمز

اپتیک هندسی

فیزیک وفن آوری مادون قرمز

چشمه ها وآشکارسازها

آز اپتیک هندسی

چشمه ها وآشکارسازها

طراحی وساخت لایه های نازک

اپتیک  موجی

فن آوری ساخت قطعات اپتیکی

آزمایشگاه طراحی رایانه ای لایه نازک

آز اپتیک موجی

شناخت سیستمهای اپتومکانیکی

اپتیک فوریه

لیزر 1

کنترل کیفیت درفن آوری اپتیکی

اپتیک غیرخطی

لیزر 2

کارگاه ساخت عدسی

اپتیک لایه های نازک

آز لیزر1

شیشه های اپتیکی

کاربرد رایانه در اپتیک

تکنیک خلآ

تمام نگاری

آمار واحتمال در اپتیک

آز تکنیک خلا

کاربردهای لیزر

پروژه کارگاهی لیزر

 این وبلاگ جهت معرفی رشته مهندسی اپتیک ولیزر وشناساندن جایگاه این رشته وهمچنین توانایی های فارغ التحصیلان آن به بازار کار کشور راه اندازی شده است. انشجویان وعلاقه مندان رشته مهندسی اپتیک ولیزر می توانند مقالات واخبار  در زمینه این رشته را دراین وبلاگ مشاهده نمایند.

 همچنین می توانید سوالات خود را به آدرس زیر ارسال نمائید تا به آنها پاسخ داده شود.                                                   mailto:amin_abtahi5250@yahoo.com  

لطفا در هنگام نقل مطالب ومقالات از این وبلاگ حتما نام نویسنده مقاله را ذکر نمائید.

  نوشته شده در 85/4/31  در ساعت23  توسط امین ابطحی


کلمات کلیدی: