ساخت سیستم هشداردهنده پدافند لیزری
ساعت ٥:۳٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۸ آذر ،۱۳۸٦  

ساخت سیستم هشداردهنده پدافند لیزری

برای نخستین بار در خاورمیانه، مراحل طراحی و ساخت سیستم هشداردهنده پدافند لیزری، روز شنبه همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه صنعتی مالک اشتر و دومین روز از هفته دفاع مقدس، با حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به اتمام رسید.

به گزارش اداره تبلیغات دفاعی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، سردار مصطفی محمد نجار در آیین افتتاح این پروژه گفت: با بهره برداری از سیستم هشداردهنده لیزری که مراحل تحقیق، طراحی و ساخت آن در دانشگاه صنعتی مالک اشتر انجام شده است، توانمندی دفاعی نیروهای مسلح بویژه در نبرد نامتقارن، به نحو چشمگیری افزایش می یابد. وی، توسعه فناوری‌های پیشرفته با کاربرد دفاعی براساس الگوی مدرن، کارآمد و بومی متناسب با الزامات ملی و منطقه ای را از راهبردهای اصلی این وزارتخانه برشمرد.

وزیر دفاع افزود: سلاحی که امروز شاهد افتتاح آن هستیم، درهمین چارچوب و با رویکرد پژوهش خلاقانه و اصیل، در دانشگاه صنعتی مالک اشتر طراحی و ساخته شد.

سردار نجار، موفقیت‌های چشمگیر و خیره کننده صنایع دفاعی در طراحی و تولید تجهیزات و امکانات دفاعی را که نمونه‌هایی از آن در رزمایش‌های اخیر سپاه و ارتش، با موفقیت به بهره برداری رسید را حاصل تجربیات گرانسنگ دفاع مقدس دانست.

نجار افزود: اقتدار امروز، حاصل حماسه آفرینی، تلاش علمی وعملی، ابتکار و خلاقیت پیشتازان عرصه‌های ایثار، علم و سازندگی است. وزیر دفاع در تشریح پروژه افتتاح شده، اظهارداشت: اساتید و محققان دانشگاه صنعتی مالک اشتر وزارت دفاع، با بومی سازی دانش و فناوری بسیار پیشرفته سیستم هشداردهنده لیزری، سامانه پدافندی کشور را قادر خواهند ساخت، انواع موشک، بمب و گلوله‌های هدایت شونده لیزری را منحرف کند.

وی تاکید کرد: امروز صنایع دفاعی به عنوان مظهر اقتدار ملی از چنان صلابت، رشد و بالندگی برخوردار شده است که قادرند تمام نیازمندیهای نیروهای مسلح به فناوری و تجهیزات پیشرفته را تامین کند.

وزیر دفاع افزود: امروز دانشگاه صنعتی مالک اشتر با الهام از تدابیر و رهنمودهای فرماندهی کل قوا به عنوان مغز متفکر و پشتوانه بزرگ علمی، پژوهشی صنایع دفاعی و از پیشتازان توسعه علمی و صنعتی کشور است. سردار سرتیپ پاسدار نجار در پایان سخنان خود، با بیان اینکه اقتدار دفاعی کشور ناشی از اقتدار علمی است، بر حمایت همه جانبه از تحقیقات، توسعه همکاری با مراکز دانشگاهی، جذب نخبگان علمی، توسعه کاربرد فناوری-‌های نرم تاکید کرد.

منبع : سایت بازتاب
کلمات کلیدی: