طراحی و ساخت لیزر بخار مس با سیستم خنک کن هوا
ساعت ٥:۳٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۳٠ آذر ،۱۳۸٦  

یک دانشجوی فیزیک دانشگاه صنعتی شریف در تحقیقات پایان نامه‌اش به طراحی و ساخت لیزر بخار مس با سیستم خنک کن هوا موفق شد.

به گزارش خبرنگار «پایان‌نامه» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این لیزر که توسط محمد واحدی در این تحقیق لیزری ساخته شده است، بدون استفاده از سیستم خنک کن آب که نیاز به ژاکت گران قیمت استیل دارد، صرفا با گردش هوا خنک می‌شود؛ بنابراین گذشته از کاهش شدید قیمت به دلیل استفاده از قطعات ساده مثلا آلومینیوم به جای استیل و پیرکس به جای کوارتز و همچنین استفاده از منبع تغذیه طراحی شده بسیار ساده و در عین حال کاملا کارا، زمان آغاز لیز نیز در این لیزر به حدود 20 دقیقه کاهش یافته است.

لیزر بخار مس یکی از قویترین و پربازده‌ترین لیزرهای مرئی است که به علت طول موج‌های نوسانی سبز و زرد و توان‌های خروجی زیادش در کاربردهای تحقیقاتی، صنعتی و درمانی مورد توجه خاص است.

به گفته پژوهشگر، در این تحقیق اثر هیدروژن نیز بر لیزر طراحی شده بررسی و افزایش توان خروجی و بهبود مشخصات کاری لیزر مشاهده شد. همچنین برای دستیابی به توانهای بالا در لیزرهای بخار مس با قطر کوچک نیز می‌توان از دو یا چند تیوب لیزری در آرایش نوسانگر و تقویت کننده استفاده کرد اما در عین حال فرایند همزمان‌سازی بین تیوب‌ها مشکل و حائز اهمیت می‌باشد.

اعمال میدان مغناطیسی نیز می‌تواند سبب افزایش توان خروجی شود در اثر میدان مغناطیسی نیروی F=J*B بر پلاسمای گاز وارد می‌شود و چون این نیرو در راستای سمتی می‌باشد سبب چرخش پلاسما می‌شود.

چرخش گاز جایگزینی ذرات گرم اطراف محور با ذرات سرد اطراف دیواره تیوب و این امر کاهش جمعیت اتم‌های مس در تراز پایین (شبه پایدار) را سبب می‌شود؛ بنابراین با اعمال میدان مغناطیسی جمعیت معکوس و در نتیجه توان خروجی لیزر افزایش می‌یابد.


کلمات کلیدی: