فیبر نوری در ابزارهای اندازه گیری :
ساعت ٥:۳٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٥ اسفند ،۱۳۸٦  

مقاله زیر بخشی از پروژه ای است در مورد سیستم های اندازه گیری لیزری که خودم پارسال اون را برای شرکتی انجام دادم.

فیبر نوری در ابزارهای اندازه گیری :

حوزه اندازه گیری در دهه 1980 شاهد پیشرفت های عمده ای در تکنولوژی حسگرهای فیبر نوری بوده است. ابزارهایی که از فیبرهای نوری برای حس کردن پارامتزهای فیزیکی گوناگون استفاده می کنند به بازار عرضه شده اند. و هم اکنون تحقیقات و پژوهش های قابل ملاحظه ای در حال انجام است.

 

حسگر فیبر نوری :

 

دو نوع حسگر مقدماتی فیبر نوری وجود دارد.

1. حسگر فیبر نوری محض

2. حسگر فیبر نوری از راه دور

حسگرهای فیبر نوری از راه دور فقط از فیبر جهت انتقال نور به یک دستگاه مسقل دیگر استفاده می کنند. که در آن دستگاه به تحریک نور پاسخ می دهد. در حالی که حسگرهای فیبر نوری محض به تغییرات ناشی ازمحیط در نور به هنگام عبور آن از داخل فیبر نوری وابسته اند.

در اغلب حسگر های نوری محض، در پاسخ آنها به اثرهای بیرونی، یکی از دو اتفاق زیر رخ می دهد. :

1. نور از هسته به پوسته نشت کرده و جذب می شود.

2. نور مجبور به طی مسیری می شود که یا نور مجبور ب طی مسیری می شود.

 که با نوری که مسیر نوری دیگری را طی می کند متفاوت است. این مسئله سبب ایجاد اختلاف فاز در بین دو موج نوری می شود. این اختلاف فاز را می توان با استفاده از ترکیب دو موج نوری از طریق بر هم نهی و مشاهده الگوی تداخلی آشکار کرد.

در حسگرهای نوری از فیبر تک مد استفاده می شود .این فیبر، فیبری است با توان پائین و هسته بسیار کوچک و درنتیجه این فیبر ها دارای زاویه پذیرش کوچک هستند.

با تغییر مشخصات در پاسخ به محرک های گوناگون، حسگرهای فیبر نوری حساسیت زیاد و گسترده دینامیکی وسیعی را فراهم می آورند.

 

مزایای حسگرهای فیبر نوری

حسگرهای فیر نوری در مقایسه با حسگرهای معمولی مزایای زیادی دارند. یکی از مزایای مهم، سازگاری آنها با سیستم های مخابراتی فیبر نوری است. همچنین چون فیبر نوری جریان الکتریکی از خود عبور نمی دهد، این حسگرها در محیط های قابل احتراق و در دستگاه های ولتاژ بالا بسیار مناسب هستند. یکی از ویژگی های عمده حسگرهای نوری، مصونیت انها در برابر تداخل القایی و سیگنال های تشعشعی است. این فیبر ها از تداخل های فرکانس های رادیویی، تداخل الکترومغناطیسی و یا تداخل ناشی از نور و .. متاثر نمی شوند.و سیگنال های یک حسگر فیبر نوری عاری از نویز هستند.


کلمات کلیدی: