مقدمه ای براندازه گیری
ساعت ٥:۳٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٦ اسفند ،۱۳۸٦  

مقدمه ای براندازه گیری 

اندازه گیری چیست ؟ چگونه می توان اندازه گیری کرد ؟ روشها و تجهیزات اندازه گیری چیستند ؟ و .... .

اندازه گیری مهارتی است که میان نظریه علمی و دنیای واقعی رابطه ایجاد می کند، اندازه گیری هنری است که در حال حاضر تکنولوژی پیشرفته حامی آن است. واندازه گیری اساس کار یک محقق در آزمایشگاه و یا یک تکنسین در صنایع و کارخانجات و .... است. اما شیوه وروش انجام اندازه گیری مهمتر از اندازه گیری است.

در دنیای امروز برای اندازه گیری از روشها وسیستم های متفاوتی استفاده می شود. که هر کدام ویژگی ها، کاربردها، معایب و مزایای خاصی دارند. و بنا بر نوع و دقت اندازه گیری مورد نیاز، از یک روش وسیستم به خصوصی استفاده می شود.

 همچنین عملکرد دقیق یک سیستم بستگی به صحت اطلاعات ورودی و کیفیت طراحی خود سیستم دارد و تا زمانی که ورودی ها درست وبه موقع به آن وارد نشو ند، هر مقدار هم که طراحی سیستم قوی و دقیق باشد از کارایی لازم برخوردار نخواهد بود . فاصله نیز به عنوان یک ورودی بسیار مهم در سیستم ها نقش بسزائی را داراست . برای مثال در یک سیستم نظامی داشتن فاصله دقیق از هدف و البته استخراج بلادرنگ این فاصله (REAL TIME) از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

برای اندازه گیری فاصله و مسافت، روشهای متعددی وجود دارد .در قرن حاضر با توجه به پیشرفتهای شگرف علمی پدید آمده، روش اندازه گیری فواصل و مسافت یابی به سمت سویی دیگر سوق یافته است .اندازه گیری دقیق فاصله از جسم و یا فاصله دو جسم از یکدیگر درصنایع مختلف از جمله : ابزار دقیق ، قطعه سازی، هوانوردی، دریا نوردی ، رباتیک و بخصوص در صنایع نظامی از اهمیت ویژه ای برخوردار است .به تاز گی با رشد صنعت الکترونیک و روش های اندازه گیری بوسیله لیزر، سنجش فاصله، سرعت، زاویه، میزان صیقلی بودن سطوح و ... با سخت افزار و روشهای مشابه نرم افزاری میسر شده است .

سیستم های اندازه گیری لیزری یا مبتنی بر استفاده از نور به دو دسته طبقه بندی می شوند : 

1- سیستم های اندازه گیری میکروسکوپی

2-  سیستم های اندازه گیری ماکروسکوپی

و به صورت کلی یک سیستم اندازه گیری لیزری برای اندازه گیری، ابتدا نور را به سمت هدف پرتاب کرده و سپس نور بازتابیده از آن را بوسیله یک سنسور و یا یک آشکارساز دریافت می کند، و از نور بازتابی اطلاعات مورد نیاز را استخراج می کند .

سیستم های اندازه گیری میکروسکوپی به دلیل پیشرفته بودن ازنظر تئوری وتجهیزات، جنبه کاربردی محدودتری نسبت به سیستم های ماکروسکوپیک دارند.

البته باید توجه داشت که امروزه برای اندازه گیری از روشهای مختلفی استفاده می شود، که هر روش کارایی، معایب و محاسن خاص خود را دارد. و اندازه گیری لیزری هنگامی موفقیت کسب می کند که در رقابت با دیگر روشها از نظر میزان کارایی، دقت، هزینه بهره برداری، و دیگر پارامترهای موجود بتواند پذیرفته و توجیه پذیر باشد.

 

معرفی سیستم های اندازه گیری لیزری

به طور کلی دو نوع سیستم اندازه گیری لیزری وجود دارد :

1- سیستم های اندازه گیری بازتابی ( laser reflective ) : 

در این سیستم ها پرتو لیزر پس از برخورد به هدف مورد نظر بازتاب کرده و پرتو بازتابی وارد یک دریافت کننده می شود . و اطلاعات مورد نیاز از آن بدست اورده می شود.

2- سیستم های اندازه گیری پهن پرتو ( laser thurbeam ):

در این سیستم ها پرتو لیزر توسط یک واحد اپتیکی پهن شده و انتشار می یابد. که هدف مورد نظر در مسیر انتشار این پرتو قرار می گیرد و پرتو موازی پس از عبور از جسم وارد یک دریافت کننده می شود و اطلاعات لازم استخراج می شود.


کلمات کلیدی: