موفقیت دانشمند ایرانی و همکارانش در توسعه نسل جدید لیزرها
ساعت ٥:۳٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٠ اسفند ،۱۳۸٦  

موفقیت دانشمند ایرانی و همکارانش در توسعه نسل جدید لیزرها

 

دکتر منیژه رازقی، محقق و سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه «نورت وسترن» موفق به ساخت قوی ترین لیزر نیمه رسانا در جهان موسوم به لیزر کوانتوم آبشاری(Quantum Cascade Laser) شده است که به لحاظ قدرت و کارایی رکورد لیزرهای قبلی را شکسته است.

این استاد و محقق ایرانی که سرپرستی تیم تحقیقاتی در این پروژه را در مرکز ابزار کوانتومی (CQD)در دانشگاه «نورت وسترن» آمریکا بر عهده داشته است همچنین توانسته کارایی و نفوذ دو شاخه توکار لیزر یعنی توانایی تغییر انرژی الکتریکی به نور را در این لیزر افزایش دهد.

دکتر رازقی در این زمینه گفت: این لیزرهای منفرد که ۳۰۰ تای آنها به راحتی روی یک سکه کوچک جای می‌گیرند، در طول موجهای ۵/۴ میکرون منتشر می‌شوند، می‌توانند بیش از ۷۰۰ میلی وات انرژی خروجی پیوسته در دمای معمولی اتاق و بیش از یک وات انرژی خروجی در دماهای پایین‌تر تولید کنند.

به گفته وی، لیزرهای مزبور همچنین در تبدیل الکتریسته به نور بی نهایت کارآمد و مؤثر هستند.

پروفسور منیژه رازقی، تحصیلات خود را در رشته فیزیک تا اخذ مدرک دکتری در دانشگاه پاریس (۱۹۸۰) سپری کرده و بین سال‌های ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۵ دانشمند محقق ارشد در پروژه تامسون CSF در ارسی فرانسه فعالیت داشته و در سال ۱۹۹۱ ریاست آزمایشگاه مواد اکتشافی را عهده‌دار شده است.

دکتر رازقی که یکی از دانشمندان برجسته در رشته علوم و فن‌آوری نیمه رساناها است، از پیشگامان توسعه و اجرای تکنیکهای مدرن و مهم همسو محوری از قبیل MOMBE, GASMBE, MBE, VPE,MOCVD برای رشد درجه کامل ترکیبی نیمه رساناهای ترکیبی III-V ، هتروساختارها و دیوارهای کوانتومی است.

وی کتابی با عنوان چالش MOCVD نوشته است که این کتاب یک اثر پیشگام در زمینه سیستم بر اساس InP-GaInA SP و سیستم GaAs-GaInA SP است.

دکتر رازقی در سال ۱۹۸۷ جایزه علوم فن‌آوری اروپا IBM را کسب کرد.

در سال ۱۹۹۵ موفق به اخذ جایزه از انجمن مهندسان زن شد و در سال ۱۹۹۸ جایزه بهترین مقاله را از سمپوزیوم اتوالکترونیک وست فوتونیک ۹۸ دریافت کرد.

وی نویسنده ۵ کتاب و ۱۵ فصل کتاب است.

این پژوهشگر ایرانی همچنین نویسنده یا دستیار نویسنده بیش از یک‌هزار مقاله بوده و برای شرکت در بیش از ۳۰۰ سخنرانی دعوت شده است.

منیژه رازقی که ۵۰ اختراع را نیز به ثبت رسانده است از پاییز سال ۱۹۹۱ به هیات اساتید دانشگاه نورت وسترن ملحق شده است.

وی همچنین به عنوان رییس مرکز جدید ابزار کوانتوم در این دانشگاه معرفی فعالیت دارد.

رازقی تاکنون ریاست چندین کنفرانس بین‌المللی را نیز در زمینه مفاهیم فیزیک ماده برای کاربردهای ابزار نوری الکترونیکی برعهده داشته است.

 

منبع


کلمات کلیدی: