لیزک یا لازک (LASEK)

به نام خداوند علم ومعرفت<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

باز هم سلام . این بار هم درباره نوعی جراحی چشم بوسیله لیزر را برایتان آماده کرده ام.

هر چیزی دارای ستونی است وستون دین " علم " است . ( حضرت محمد (ص))

لیزک یا لازک (LASEK)

لیزک یا لیزر اپی تلیال کرایومیلیوزیس (Laser EpithelialKeratomileusis) نوع تغییریافته عمل لیزر (PRK) است. در عمل PRK لایه سطحی قرنیه که اپی تلیوم نام دارد بوسیله ابزار خاصی برداشته می شود و سپس با استفاده از لیزر اکسایمر سطح قرنیه تراش داده شده و با تغییر شکل آن عیب انکساری بیمار اصلاح می شود. پس ازعمل PRK ، اپی تلیوم که حدود 50 میکرون ضخامت دارد ظرف مدت 3 تا 5 روز ترمیم شده و مجددا" سطح قرنیه را می پوشاند.

عمل لیزک گرچه بسیار شبیه به PRK می با شد، ولی از بعضی جهات با آن متفاوت است. در این عمل پس از آنکه قرنیه با استفاده از قطره های مخصوص بی حس شد، بر روی قسمت مرکزی قرنیه که با ابزار خاصی محصور شده است، چند قطره الکل چکاندهشده و در مرحله بعد محلول الکل از سطح قرنیه شسته می شود. بدین ترتیب الکل لایه سطحی قرنیه یا اپی تلیوم را شل نموده و جراح می تواند با استفاده از ابزار خاصی این لایه را جمع کند.

در این عمل نباید ایجاد و برداشتن لایه اپی تلیوم را با ایجاد لایه (Flap) در عمل لیزیک اشتباه کرد. در عمل لیزیک لایه ای با ضخامت تقریبی 130 تا 180 میکرون با استفاده از میکروکراتوم برداشتهشده که علاوه بر اپی تلیوم شامل بخشی از بافت مرکزی قرنیه نیز می شود، اما در لیزیک این لایه تنها از اپی تلیوم تشکیل می شود.

پس از برداشتن اپی تلیوم، سطح قرنیه همانند عمل PRK با استفاده از لیزر اکسایمر تراش داده می شود. پس از تکمیل این مرحله جراح با دقت اپی تلیوم را به جای خود برمی گرداند و مانند عمل PRK یک لنز تماسی نرم برای چند روز برای بیمار تجویز می شود.

در عمل لیزک، گاهی اوقات لایه اپی تلیوم قرنیه بیمار استحکام کافی ندارد، در نتیجه جراح نمی تواند آن را روی قرنیه برگرداند. در این گونه موارد لایه اپی تلیوم بطور کامل برداشته می شود و بدین ترتیب عمل لیزک تبدیل به PRK می گردد.

لیزک از نظر کاربرد همانند عمل PRK است و برای نزدیک بینی و آستیگماتیسم خفیف بکار می رود. با توجه به این که لیزک در بیماران مبتلا به نزدیک بینی بالا قابل انجام نیست، این عمل جایگزین لیزیک نخواهد شد.

مزایای لیزک

1.     مزیت لیزک نسبت به لیزیک در بیماران با نزدیک بینی و آستیگماتیسم خفیف

o        میزان بافتی که بطور موقت برداشته می شود، 75% کمتر است

o        نیازی به میکروکراتوم نیست

o        عوارض مربوط به ایجاد لایه با میکروکراتوم در این عمل وجود ندارد

o        درمان عفونت در بیمارانی که به روش لیزک عمل می شوند آسان تر است

o        در بیماران مبتلا به خشکی چشم، لیزک و PRK انتخاب های بهتری هستند

o        در بیمارانی که به دلیل نازکی ضخامت قرنیه کاندید مناسبی برای لیزیک و PRK نیستند، قابل انجام است

2.     مزیت لیزک نسبت به PRK

o        خطر بروز کدورت دید (Haziness) در لیزک کمتر از PRK است

منبع : http://www.noorvision.com/

/ 0 نظر / 23 بازدید