روشی ساده برای ساخت مواد فوتونیک

روشی ساده برای ساخت مواد فوتونیک <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

تهران-خبرگزاری ایسکانیوز: دانشمندان چینی روش سادهای برای ساخت ساختارهای بلورین خیلی منظم از یک پلیمر مخلوط پیدا کردند که روش جدید میتواند به ساخت ارزان‌تر مواد فوتونیک مورد استفاده در لیزر و پوشش‌های نامرئی منجر شود.

به گزارش روز پنجشنبه باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز" محققان دانشگاه فودان چین از یک فرایند پلیمر شدن دومرحلهای استفاده کردندکه خیلی سادهتر از روش‌های لیتوگرافی مورد استفاده در ساخت بلورهای فتونیک امروزی است.

آنها دانههای پلیمری به اندازه μ 1 را به محلولی حاوی کوپلیمر سهجزئی ـ‌که به تشکیل بلورهای مکعب مرکز پر(FCC) کمک میکند ، اضافه کردند.

هنگامی که مجموعه دانههای ریز جمع‌شده تا 90 درجه سانتی‌گراد گرم شدند، به شکل ذرات دوازده وجهی لوزی‌شکل و در قالب یک شبکه متراکم و منظم درآمدند که دارای خواص فتونیک است.

مواد فوتونیک به‌دلیل داشتن مناطق متناوبی که ثابت دیالکتریک آنها، به‌ترتیب بالا و پایین است جریان نوری را که از میان آنها حرکت میکند، تغییر میدهند. یک نمونه دیده‌شده در طبیعت، عقیق است که تغییر رنگ آن به‌دلیل ساختار نانویی آن است، نه باندهای جذبی که در بیشتر جواهرات وجود دارند.

Dongyuan Zhao، استاد دانشگاه فودان و نویسنده مقاله، گفت: این ذرات پلیهیدرال به‌طور اتفاقی کشف شدند.

در اصل ما قصد داشتیم با استفاده از میکروکرههای پلیمری و یک کوپلیمر سهجزئی به‌عنوان قالب، کربن متخلخل ماکرو/ مزو بسازیم. ولی با تعجب دریافتیم که ساختاری متشکل از ذرات پلیهیدرال منظم به جای نوع کروی تشکیل شده‌است

منبع

/ 0 نظر / 30 بازدید